Kalvi: riik teeniks aktsiisi võrdsustamisega 60 mln lisaraha

Indrek Kald 18. märts 2014, 14:05

Aktsiisi võrdsustamine tooks alkoholitootjate ja maaletoojate liidu juhi Janek Kalvi sõnul riigile 60 miljonit eurot lisaraha.

Liit teeb loodavale valitsusele ettepaneku määrata alkoholiaktsiis erinevat liiki alkohoolsetes jookides võrdselt alkoholisisalduse alusel. See tagab liidu pressiteate järgi majandusliku konkurentsi õigluse, suuremad maksutulud ning pikemas perspektiivis ka alkoholitarbimise üldise vähenemise.

"Kui uus valitsuskoalitsioon soovib liikuda põhjamaadele omase sotsiaalsema ja sidusama ühiskonna poole, siis eeldame, et maksustamine oleks eri alkoholidele õiglane. Kuna alkoholiaktsiise võrdsustav seaduseelnõu on sotsiaaldemokraatide poolt ammu riigikogule esitatud, siis ootame neilt uues valitsuses oma põhimõtetele kindlaks jäämist ka olukorras, kus neist sõltub koalitsiooni kujundatav riigi poliitika," ütles Kalvi.

"Alkohoolsete jookide aktsiiside võrdsustamine alkoholisisalduse protsendi järgi tooks riigieelarvesse aastas 50 miljonit eurot lisaraha, millele lisandub 10 miljoni euro suurune käibemaks," lisas ta.

Kalvi sõnul püütakse mõistusevastaselt jätkata sama toimega alkohoolsete jookide erineva määraga maksustamist. "Alkoholi protsent õlles on 2,6 korda vähem maksustatud kui kanges alkoholis ning iga alkoholiaktsiisi tõusuga suurenevad õlle eelised ning majanduslik ebavõrdsus tootjate vahel aina kasvab," ütles Kalvi, kes juhib ka Livikot.

Ühe liitri absoluutalkoholi kohta on õlle aktsiis praegu 6,28 eurot ning sama absoluutalkoholi kogus kanges alkoholis on maksustatud 16,43 euroga. Sama toimega etanool on seega kahes alkohoolses joogis praegu 10,15 euro suuruse maksuerinevusega. Kui tõsta aktsiisi ühtlaselt 15%, siis suureneks sama toimeaine – alkoholi – maksuvahe õlles ja kanges alkoholis 11,67 euroni, teatas liit.

"Õlu ja siider on oma pideva eelisseisundi tõttu noorte esimeseks alkohoolseks joogiks, millega tarbimisharjumusi kujundatakse ning õlle reklaame on ajaliselt ja mahuliselt alkohoolsete jookide reklaamidest ülekaalukalt kõige rohkem. Loodame, et uus valitsus võtab kuulda terviseorganisatsioone, kes on ammu andnud oma toetuse alkoholiaktsiiside võrdsustamisele," ütles Kalvi.

Soome ja Rootsi on tõstnud viimastel aastatel lahja alkoholi aktsiisi rohkem kui kange alkoholi aktsiisi. Soome kange alkoholi ja õlle aktsiisi vahe on 1,4 korda, Eestis 2,6 korda. Lisaks on Eesti viinaturust 25-33% salaturu käes. Iga aktsiisitõusuga muutub salaviinaäri liidu teatel aina kasulikumaks.

Sündiva Reformierakonna ja sotside koalitsiooni lubaduste täitmise allikana avaldasid osapooled eile õhtul erakorralise alkoholiaktsiisi tõstmise, mis lubab senise iga-aastase viieprotsendilise tõusu asemel aktsiisi tõsta 15% võrra.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. March 2014, 14:13
Otsi:

Ava täpsem otsing