Rivo Sarapik • 18. märts 2014 kell 11:11

Säästlik valitsus muutis meelt vähem kui nelja kuuga

Veel novembris ei pidanud valitsus töötuskindlustuse makse alandamist mõistlikuks. Loodav koalitsioon nimetab seda põhjendatuks.

Nii sotsiaalminister Taavi Rõivas kui ka rahandusminister Jürgen Ligi osutasid novembri lõpus, et olukord lähinaabrite majanduses ning kahanev eksport ei anna maksemäära muutmiseks piisavalt kindlust. Valitsus leidis, et Eesti jaoks küll väikese, kuid siiski mõõduka majanduskasvu tingimustes tuleb reserve koguda, et languses mitte makse tõsta. Novembris soovis töötukassa nõukogu alandada töötuskindlustusmakse määra 2,1%ni, hetkel on määr 3%.

"Meie hoiak on töötukassa nõukogu enamuse hoiakust alalhoidlikum ja konservatiivsem. Meie hinnangul peab olema valmis ka selleks, et majandusel ühel või teisel põhjusel läheb halvasti ja see on valitsuse vastutus hoida selleks reserve, hoida selleks piisavalt vahendeid," kommenteeris Rõivas toona valitsuse pressikonverentsil.

Möödunud nädalal kirjutas Äripäev, et uuel valitsusel tuleb alustada kärpimisest, sest majandust iseloomustavad näitajad lisakulutusi ei soosi.

TASUB TEADA: Eksport kidub, kasvu praktiliselt pole

- Eesti riigi tänavune eelarve põhistsenaarium lähtub 3,5protsendilisest majanduskasvust, mis üsna suure tõenäosusega täis ei tule. Nordea langetas eelmisel nädalal Eesti SKP kasvu prognoosi selleks aastaks seniselt 3,1%-lt 2,8%-le. IMFi ootuste kohaselt kasvab Eesti majandus tänavu 2,5%

- jaanuaris kahanes Eesti kaubavahetus - eksport aasta varasema sama kuuga võrreldes 20% ja import 15% võrra.

Kaubavahetuse vähenemist mõjutas Statistikaameti teatel oluliselt 2013. aasta jaanuari kõrge võrdlusbaas, mis oli mõjutatud üksiktehingutest laevadega. Mulluseid üksiktehinguid arvestamata vähenes 2014. aasta jaanuaris eksport ja import kumbki 7%.

- Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) kasvas eelmisel aastal varasema aastaga võrreldes 0,8%.

- Euroopa Komisjoni prognooside kohaselt kasvab Eesti ühe olulisema kaubanduspartneri Rootsi majandus tänavu 2,5% ja tuleval aastal 3,3%.

- Kõige kehvemalt läheb EK hinnangul Soomel, komisjoni prognoosi järgi kasvab Soome majandus tänavu 0,2% ja tuleval aastal 1,3%. Mullu kahanes Soome SKP 1,5%.

Allikas: Äripäev 

Hetkel kuum