Juhan Lang • 20. märts 2014 kell 14:50

Eksperdid sanktsiooniohust: hoiduge Venemaale investeerimisest

Ukraina kriisi suhtes kõige haavatavama 30 ettevõtte esiviisiku moodustavad eranditult Saksamaa ja Skandinaavia firmad. Ebastabiilsusest võidavad arenenud turud.

Esikoha hõivab 33% toodangust Venemaale eksportiv Saksamaa ettevõte Coca-Cola Hellenic. 32% müügiosaga järgneb Taani õllefirma Carlsberg ning võrdselt 29%ga jagavad kolmandat-neljandat kohta põhjanaabrite Nokian Renkaat ja Fortum, vahendab Bloomberg.

UBSi investeerimispanga arenevate turgude strateegia juht Geoff Dennis hoiatas Business Insiderile antud kommentaaris, et kõige mustema stsenaariumi järgi muutub Venemaa investeerimiskõlbmatuks. Selle võib esile kutsuda nii kapitalikontroll kui ka välisvara sundvõõrandamine.

Investorid ebasoodsate tagajärgede hirmus. Viimasel nädalal on Vene peamine aktsiaindeks Micex tänu Lääne kardetust palju leebematele sanktsioonidele tõusnud eurodes 7,1%. RTSi indeks tõusis viie päevaga 6,7%. Aasta algusest on indeksid langenud vastavalt 20,9% ja 21%. Nõnda on ajutisest hüppest hoolimata tegemist tänavu kõige kehvemaid tulemusi näidanud arenevate turuga. Kui sageli kuuleb soovitusi just põhjast osta, jäi Geoff Dennis Vene börsi suhtes "neutraalseks".

Muretsema ei peaks ainult Euroopa ettevõtted. Kolmekümne Ukraina ja Venemaaga seotud börsifirma seas leidub lisaks USA ja Hiina ärisid.

"Võrreldes Saksamaa analüütikute järgmise kuue kuu väljavaate indeksi tugevat langust ja DAX-börsiindeksi nõrku tulemusi teiste regiooni aktsiaturgudega, on selge, et investorid kardavad suuremate Saksa börsifirmadele ja terve riigi majandusele negatiivsemaid tagajärgi, kui viitab praegune olukord," tõdes LHV analüütik Erko Rebane.

Et veel pole teada, kui kaugele sanktsioonide sõjas minnakse, on see tema sõnul parim riskide hinnang.

Lepik soovitab Venemaad vältida. Vaatamata Vene börsi viimase nädala tõusutrendile soovitas finantsekspert Kristjan Lepik võimalusel idanaabrist ringiga mööda minna. "Venemaaga seotud ettevõtted pole minu riskiprofiil - on väga raske hinnata, mis tulemused seal täpselt on," nentis ta. "Investoritel soovitaks küll mujale vaadata."

Lepiku hinnangul alahindab Putin nii investorite kui kapitaliturgude käitumist ning rikutud turutasakaalu on hiljem oluliselt raskem taastada. "Väga suur roll on investorite psühholoogial, kuigi mind on alati üllatanud, et kui Venemaa vaatab mingitest probleemidest mööda, siis Lääne investorid justkui unustavad kõik ja teevad samu asju uuesti," märkis ta.

Arenevad turud imetakse tühjaks. Ettevõtja Raivo Vare ütles, et tõsistest sanktsioonidest on veel vara rääkida ning Ukraina kriisi taustal käib praegu arenevatelt turgudelt raha väljatõmbamine, millest võidavad arenenud riigid. "See ei ole sõda, see on tavaline olukord," toonitas Vare. "Selle jaoks pole vaja sanktsioonegi rakendada - investorid jooksevad ebakindlates oludes niikuinii minema," lisas ta.

Vare märkis, et venelased on praeguste sanktsioonidega arvestanud, kuna neil on samalaadne kogemus Gruusia sõjajärgsest ajast.

Kui Ida-Ukrainas peaks verevalamiseks minema ja rakenduma Iraani-tüüpi sanktsioonid, saab Vare sõnul suurima hoobi finants-, kaubandus- ja energeetikasektor. Kui pankade varade külmutamine on tema hinnangul kõige tõsisem hoob, siis alahinnata ei tohiks energiasektori kaubavahetustki - Venemaa on üks maailma suuremaid energiatootjaid, ent suur osa nende keerulisest varustusest tuleb Läänest.

Vare viitab käitumismustrile. Olgugi et aabitsatõe järgi on kuristikus lebavast turust võimalik kõvasti teenida, Vare mõnda aega Venemaale investeerida ei julgeks. "Kui oleksin spekulant, siis üritaksin jälgida mustrit, mida rakendati Gruusia sõja ja Hodorkovski arreteerimise ajal: alguses võeti väga jõulisi meetmeid, siis anti natuke leevendust, kuni turg läks üles, kasutati uuesti jõuliseid meetmeid ja jälle osteti alt, siis lasti turg üles ja müüdi," kirjeldas ta. "Väidetavalt sai asjaomane tipule lähedal seisev grupeering väga suurt kasumit."

Hetkel kuum