Sirje Rank • 10. aprill 2014 kell 16:41

Putin hoiatab Euroopat gaasitarnete katkestuse eest

Venemaal ei jää muud üle kui peatada gaasitarned Ukrainale, mis võib mõjutada ka gaasi transiiti Euroopasse, kui Euroopa valitsused ei lepi kokku, kuidas stabiliseerida Ukraina majandus ja tagada kütuse tarnimine, ütles Vene president Vladimir Putin.

Gazprom peab hakkama Ukrainalt ettemaksu küsima ja kui maksetingimusi veelgi rikutakse, tarned kas osaliselt või täies mahus peatama, märkis Putin 18 Euroopa riigijuhile läkitatud kirjas, vahendas agentuur Bloomberg Kremlist saadud kirja koopia põhjal.

See suurendab gaasitarnete katkemise riski Euroopale.

"Kahtlemata on see äärmuslik abinõu," kirjutas Putin. "See võib teha Ukraina jaoks raskeks piisavate gaasivarude kogumise sügiseks ja talveperioodiks."

Venemaa on subsideerinud Ukraina majandust viimasel neljal aastal 35,4 miljardi dollariga, millest 17 miljardit on gaasi hinna subsiidiumid ja 18,4 miljardit trahvid selle eest, kui Ukraina pole kasutanud lepingus fikseeritud gaasikogust, kirjutas Putin.

"Mida teevad Euroopa partnerid?" küsib Putin. "Selle asemel, et anda Ukrainale reaalset abi, räägitakse kavatsuste deklaratsioonist. Ainult lubadused, mille taga ei ole reaalseid samme."

Samas kui Venemaa on valmis osalema jõupingutustes Ukraina majanduse stabiliseerimiseks ja taastamiseks, tuleb Putini sõnul arvesse võtta need investeeringud, panused ja kulutused, mis Venemaa on juba ühepoolselt nii pika aja jooksul Ukraina toetamiseks teinud.

Hetkel kuum