Eesti toetab OSCE missiooni Ukrainas

Indrek Kald 17. aprill 2014, 09:30

Eesti toetab rahaliselt ja sisuliselt OSCE erimissiooni ja Euroopa Nõukogu abiprojekti Ukrainas.

OSCE erimissioonile Ukrainas eraldas Eesti 20 000 eurot ja Euroopa Nõukogu abiprojektile 10 000 eurot.

Välisminister Urmas Paet ütles, et rahvusvaheline üldsus peab tegema kõik, et toetada vaba, demokraatlikku ja terviklikku Ukrainat. "OSCE missiooni panustamine on kindlasti üheks oluliseks tegevuseks nende eesmärkide saavutamisel," märkis ta pressiteates.

Paeti sõnul on erimissioonil osalevate vaatlejate ülesandeks jälgida ja vahendada sealset olukorda. "Eesti valmisolek erimissioonil osalemiseks on kõrge – toetame OSCE tegevust Ukrainas nii rahaliselt kui ka sisuliselt," ütles Paet. "Eesti on esitanud missioonile kokku 22 kandidaati. Hetkel on missioonil kaks Eesti vaatlejat, aga kui OSCE edaspidi missiooni suurendab, siis on võimalik, et sinna lisandub neid veel," lisas ta.

Vaatlejad saadetakse kuueks kuuks üle kogu Ukraina, sh Hersonisse, Odessasse, Lvivi, Ivano-Frankivskisse, Harkivisse, Donetskisse, Dnepropetrovskisse, Tšernivtsisse ja Luhanskisse. Vaatlejate arvu võib esialgselt sajalt inimeselt suurendada kuni 500 inimeseni. Vaatlejad saabuvad Ukrainasse järk-järgult ning kogu missioon jõuab riiki kohale 18. aprilliks.

Eesti toetab ka Euroopa Nõukogu õigus- ja seadusandluse abiprojekti. Sellega toetatakse tänavarahutuste ajal liigse jõu tarvitamisest tingitud inimõiguste rikkumiste uurimist. Samuti panustatakse kodanikuühiskonna suuremasse kaasatusse otsustusprotsessides ja teadlikkuse tõstmisesse vähemusrahvuste õigustest.

Abiprojektiga toetatakse ka Ukraina parlamendi liikmete teadlikkuse tõstmist korruptsioonivastasest võitlusest, koalitsiooni- ja opositsiooniliikmete õigustest ja kohustustest parlamenditöös.

Välisminister Paeti hinnangul on abiprojekt oluline arvestades lähenevaid presidendivalimisi 25. mail. "Euroopa Nõukogu panustab ka Ukraina presidendivalimiste vaatlemisse ja järelvalvesse, et tagada valimiste igakülgne vastavus Euroopa standarditele," lisas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    17. April 2014, 09:30
    Otsi:

    Ava täpsem otsing