Rõivas: raske on leida Ansipist paremat kandidaati

Indrek Kald 12. juuni 2014, 10:52

Peaminister Taavi Rõivase sõnul on Andrus Ansip sobivaim Eesti kandidaat Euroopa Komisjoni voliniku kohale.

"Raske on leida Eestist kandidaati, kes paremini vastaks nõuetele, mida alusleping ette näeb," ütles Rõivas. "Teda tuntakse hästi ja - enamgi veel - hinnatakse kõrgelt," lisas ta pressiteates.

Rõivas avaldas riigikogus Euroopa Komisjoni volinikukandidaadi arutelul heameelt, et Ansip nõustus ametikohale kandideerima. Peaminister lisas, et Ansipi varasemad ELi teemalised kõned riigikogu saalis peegeldavad toetust tugevale ja ühendatud Euroopale, mis on ka Eesti huvides.

Rõivase sõnul on oluline, et ekspeaminister Ansip sai viimastel europarlamendi valimistel rahvalt tugeva mandaadi.

Volinikukandidaadi nimetamise kohustus on seaduse järgi valitsusel. Rõivas rõhutas aga, et valitsus küll nimetab kandidaadi, aga ei volita ega suuna teda muul moel. Reeglite kohaselt ei saa ega tohi seda teha ka riigikogu.

"Volinik peab olema sõltumatu välisest survest ja teenima Euroopa kui terviku, sealhulgas ka Eesti huve," ütles Rõivas. "Usun siiralt, et vabariigi valitsuse ja riigikogu koostöö nii Eestist valitud voliniku kui teiste volinikega saab olema tihe ja tulemuslik."

Peaminister rääkis parlamendi liikmetele ka sellest, mida ta ootab uutelt Euroopa institutsioonide juhtidelt. "Ennekõike ootan seda, et nii liikmesriigid kui Euroopa Liit püsiksid struktuursete reformide kursil," ütles Rõivas. "Euroala stabiilsusele suunatud poliitiline orientatsioon peab jätkuma ning komisjon ei tohi näidata üles vähimatki tolerantsi eelarvereeglite rikkumise suhtes," märkis ta.

Euroopa Komisjoni uus koosseis peaks Rõivase sõnul jätkama Euroopa energia-, side- ja transpordisüsteemide ning vastavate turgude ühendamisega. Majanduskasvu taastamiseks tuleb arendada teenuste- ja digitaalset turgu. Samuti tuleb Euroopa ja Ameerika vahele luua ühtne transatlantiline majandusruum.

Peaminister Taavi Rõivas ütles ka, et Euroopa uued juhid peavad tegema adekvaatsed järeldused kriisidest Euroopa lõuna- ja idapiiride taga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    12. June 2014, 10:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing