Inteli tulevik üllatas

16. juuni 2014, 17:32

Intel tuli eelmise nädala lõpus välja ootamatult positiivse tuleviku väljavaatega, mis üllatas nii tehnoloogiaeksperte kui analüütikuid.

Inteli massiivse äri tõus viitab, et ka teiste suurfirmade, nagu Microsofti või Hewlett-Packardi, heale tulevikule.

Reedel teatas maailma suurim pooljuhtide tootja paljude imestuseks, et ootab käesolevas kvartalis ja terve majandusaasta peale suuremat käivet.

Intel loodab teises kvartalis teenida 13,7 miljardit dollarit käivet, kõikudes maksimaalselt 300 miljonit. Varasem prognoos oli kuni 0,9 miljardit dollarit nõrgem. Sellele lisaks prognoosib firma nüüd majandusaasta käibe kasvu, kuigi varem loodeti heal juhul nullis püsida.

Kasv tuleb personaalarvutite turust

Kasv tuleneb firma teatel eelkõige tugevast personaalarvutite (PC) turust, kus on näha head nõudlust. Viimati suutis Intel terve majandusaasta peale käivet kasvatada aastal 2011.

"Mul ei ole Inteli käibeprognoosi optimismile täpset seletust, sest ühtegi fundamentaalset muutust PC-turu olukorras, võrreldes muude seadmetega, pole näha olnud," sõnas tehnoloogiaajakirjanik Hans Lõugas.

Lõugase sõnu kinnitab ka uuringufirma IDC juuni alguse raport, mille kohaselt peaks PC tarnete maht sel aastal kukkuma 6%. Veelgi kurvemal noodil jätkas IDC, et langus võib kesta kuni 2018. aasta lõpuni, sest internetivalmidusega nutitelefonid ja tahvelarvutit laiendavad oma haaret.

"PC-järgne ajastu on tõesti käes, mobiilsed seadmed (nutitelefonid ja tahvelarvutid) teevad suurt kasvu. Kuid see ei tähenda PC-de kadumist - tulemuseks on pigem kombinatsioon nutitelefonidest, tahvelarvutitest, süle- ja lauaarvutitest," selgitas Lõugas ja lisas, et seadmete osakaalu määrab ära kasutaja profiil.

Üks väheseid positiivseid märke sel aastal on ettevõtete nõudlus uute seadmete järele. Paljuski tuleneb see Microsofti otsusest lõpetada operatsioonisüsteemile Windows XP tarkvaratoe pakkumine.

Turg kasvab stabiilselt

Lõugase sõnul on just tänu ärisektori kasutajatele selge, et klassikalisel PC-l on jätkuvalt selge tööülesanne. "Mobiilsed seadmed loovad selle kõrvale uusi ja uuenduslikke tööformaate, kuid PC jääb "tööhobuse" rolli edasi," ütles tehnoloogiaajakirjanik, kelle hinnangul tähendab see PC-le pigem stabiilset turgu, mitte suurt kasvu.

Osalt võib see pakkuda lohutust maailma suurimale tarkvaratootjale Microsoftile ja maailma suurima PC-tootja tiitli nimel võitlevale Hewlett-Packardile. Kuigi firmad on üritanud oma äri mitmekesistada, pole kumbki suutnud lahti saada oma sõltuvusest personaalarvutite turust. Mõlema firma väärtpaberid tegid reedel tugeva tõusu, ilmestades seda, kui sõltuvad nad Intelist ja PC-turust tegelikult on.

***

Inteli aktsiale anti ostusoovitusi

Pärast reedest teadet tõttasid erinevad analüütikud üksteise järel Inteli aktsia soovitust ja hinnasihti tõstma. Veel aasta alguses 25 dollari peal olnud Inteli keskmine hinnasiht on praeguseks tõusnud 30 dollarini.

Aktsionäride rõõmustuseks on Inteli väärtpaber tõusnud viimase 10 aasta tippu, sest viimati võisime näha Inteli aktsiat üle 30 dollari 2004. aasta veebruaris.

Paljud üldse kahtlesid, et Inteli aktsia võiks kunagi enam nii kõrgele tõusta, aga tegi seda siiski ja veel ilma igasuguse läbimurdeta mobiilsete seadmete protsessorite turul. Kui aktsia suudab kas või praegust taset hoida ja firma peaks saavutama nutitelefonides või tahvelarvutites mingi läbimurde, siis Inteli väärtpaber võib teha plahvatusliku hüppe. Paraku pole meil seni mingit tõendit, et selline läbimurre võiks lähiajal teostuda.

KOMMENTAAR

Mobiiliseadmete äri annab aimu uue põlvkonna edukatest

Tehnoloogiaajakirjanik Hans Lõugas

Mobiilsete seadmete protsessorite ja kiibistike äri on praegu jälgimiseks kõige huvitavam. See võib anda vihjeid, kellel on järgmises ja ülejärgmises tootepõlvkonnas konkurentsieelis ja kellel pole. Omaenda protsessorite disainijaitel (nagu Apple, Samsung, aga ka Huawei) on põhimõtteline eeldus konkurentidest eristumiseks.

Teisest küljest võime vaadata näiteks Aasia turgu, kus on kümneid erinevaid nutitelefonibrände, mis kõik töötavad MediaTeki riistvaral ja sisuliselt on samasugused. Inteli mobiilikiipide äri pole erilist hoogu sisse saanud ja seda on näha ka asjaolust, et Inteli Atomi protsessoriga nutitelefonide jõudlus ja kvaliteet on suhteliselt nutune, võrreldes konkureeriva ARM-arhitektuuriga seadmetega.

Põnev on jälgida Inteli puhul kahe stsenaariumi teostumist. Esiteks see, kas Inteli x86 kiibid leiavad uue kasvava turuniši. Selleks võivad olla seadmed nagu uus Microsoft Surface Pro 3 - tahvelarvutile lähenevate dimensioonidega seade, mis konkureerib sülearvutitega. Kui selline seadmetüüp turul levib ja saab tarbijatelt sooja vastuvõtu, võib see Inteli protsessorite nõudlust suurendada.

Teine stsenaarium on firmale raskem: Intel hakkab teiste turuosaliste poolt disainitud kiipe tootma. Firma muutuks praegusest sisuliselt täisteenuse pakkujast rohkem allhanke täitjaks, kuigi tegu oleks äärmiselt kõrgtehnoloogilise allhankega. Mõned analüütikud usuvad ka selle võimaluse teostumist, kuigi see oleks Inteli jaoks senise äri läbi kukkumine.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    01. August 2014, 10:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing