Birjo Must • 17. juuni 2014 kell 13:06

Mobius: Venemaa on odav, ostan

Investorid eksivad kui lahkuvad Venemaa investeeringutest Ukrainaga seotud ummikseisu tõttu, arvab maailma üks kogenumaid arenevate turgude fondijuhte Mark Mobius.

Templeton Energing Marketsi investeerimisfondi juhtiva Mobius rääkis The Telegraphile antud intervjuus, et Vene majandus vajas kasvamiseks välismaist raha ja ei saanud endale lubada Lääne investorite eemale peletamist.

Seetõttu väljendas Venemaa aktsiate madalseis minu jaoks alates kriisi algusest ostuvõimalusi, märkis ta.

„Me ostame Vene aktsiaid, kuna need on odavad, sest otsime alati seda, mida ei armastata,“ lisas Mobius, kes on vastutav finantsettevõtte arenevate turgude fondide eest ja on ostnud Vene loodusvarade ettevõtete ja panga aktsiaid. Ettevõttel on 2,2 % rahast paigutatud Vene energiagiganti Gazprom.

Mobius, kes on juhtinud investeerimisfondi juba 25 aastat, lükkab ümber investorite hirmud, et aktsionäride õigused ei ole Venemaal kaitstud ja et sealne õigussüsteem on nõrk.

„Ma tean kaht vaidlust Venemaal, mis hõlmasid ka meie investeerimisportfelli kuuluvaid ettevõtteid, kus osapooled nõustusid minema Londoni arbitraažikohtusse,“ rääkis ta. „Ühel juhul on kaotaja pool juba tasunud nõutud hüvitise.“ Siiani on Mobius enda kinnitusel jäänud aktsiate müügiga kasumisse.

Hoolimata vastuseisust Läänega Ukraina küsimustes ja hiljuti sõlmitud kokkuleppest Hiinaga pikaajaliste energiatarnete osas,  on fondijuhi sõnul Venemaa endiselt pigem näoga Euroopa kui Aasia poole.

„Vene inimesed näevad ülekaalukalt riiki Euroopa, mitte Aasia osana. See käib isegi Putini kohta,“ märkis Mobius, lisades, et Venemaa president sõlmis energia kokkuleppe Hiinaga „vastumeelselt“.

Usub Hiina kinnisvarasse

Möödunud nädalal fondi 25. sünnipäeva puhul The Telegraphile antud intervjuus ütles Mobius, et praegu maailma suuruselt teise majanduse Hiina kinnisvaramulli lõhkemine leviks kiiresti üle maailma.

Kuigi ta nõustus, et kinnisvara Hiina suurtes linnades on muutunud kalliks ja jääb paljude tavainimeste jaoks kättesaamatuks, siis näitab inimeste juurdevool maapiirkondadest tema hinnangul pigem tavalist nõudlust kui spekulatiivset mulli.

„See on midagi, mis on ühine suurte ja edukate linnade puhul üle maailma, kaasa arvatud London,“ ütles ta. „ Igal pool on ühesugune soov elada suurte linnade läheduses. Isegi USAs toimub endiselt linnastumine.“

Küsimusele Hiina kummituslinnade kohta – uued korterelamute arendused, mida keegi osta ei soovi – vastas Mobius: „See on tõsi, et mõned Hiinas on. Aga ainult juhul kui need on ehitatud valesse kohta, nagu paikadesse, kus inimestel pole töökohti.“

 „Hiina aktsiad on hetkel odavad ja ma lisan neid juurde oma osalustele,“ sõnas Mobius, kelle üks lemmikuid on Brilliance China Automotive, mis toodab Saksa firmale BMWsid.

Arenevad turud aina atraktiivsemad

Mobius on entusiastlik ka nö piiriturgude osas, mis ei kuulu veel arenevate turgude hulka. „Mõned suurepärased võimalused on riikides nagu näiteks Nigeeria ja Vietnam, kuigi seal tuleb valikuid teha ettevaatlikult,“ sõnas ta.

25 aastat tagasi, mil asutati Templeton Emerging Markets investeerimisfond, keeldus Mobius vastu võtmast enam kui 100 miljoni dollari eest klientide raha, kuna sektor oli veel liiga väike ja ebaküps.

„Enne veel kui raudne eesriie langes, oli vaid kuus riiki, kuhu saime investeerida,“ rääkis ta. Nüüd on neid rohkem kui 70 ja fondi väärtus on umbes 2 miljardit naela.

Hetkel kuum