Sirje Rank • 31. juuli 2014 kell 7:13

Rosneft põikleb sanktsioonidest

Euroopa Liidul ja USA-l on raske sanktsioonidega täielikult takistada tarneid Venemaa naftafirmadele - tehnoloogia saab Venemaa riiklik naftakompanii Rosneft Norra miljardärilt.

29. juulil allkirjastas Rosneft firma Seadrill Ltd North Atlantic Drilling üksusega lepingu kuue naftapuurimisplatvormi liisimiseks, mis on just nafta tootmiseks süvavee ja arktilistes tingimustes, vahendas agentuur Bloomberg.

Lepingud, mille väärtus on 4,25 miljardit dollarit, on sõlmitud enne lääneriikide sanktsioonide jõustumist, ütles Seadrilli finantsjuht Rune Magnus Lundetrae.

"Me saame aru, et sanktsioonid hakkavad tõenäoliselt kehtima 1. augustist ja puudutavad edaspidiseid lepinguid. Meie lepingud allkirjastati 29. juulil," ütles Lundetrae.

Esialgu ei ole selge, kuidas Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonid Seadrilli mõjutavad - firmal on juured mitmes riigis. Seadrillile kuulub 70% North Atlantic Drillingust ning mõlemat firmat kontrollib Norras sündinud, kuid nüüd Küprose kodakondsusega miljardär John Fredricksen, hüüdnimega Viikingikuningas.

Norra pole ELi riik, kuid riigi valitsus on mõista andnud, et ilmselt liitub ka Norra Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonidega.

Hetkel kuum