Kristi Malmberg • 15. august 2014 kell 13:48

Paananen: olen leiutanud nii Twitteri, Youtube`i kui Instagrami

Arvamusfestivalil rääkisid kolm edukalt palgatööd teinud nüüdset ettevõtjat, mis neid sundis oma firma tegema ja kas nad kavatsevad rikkaks saada.

Keeleõppe idufirma Lingvist asutaja Mait Müntel on õppinud tuumafüüsik, kes pälvinud ka Noore Teadlase Preemia. Müntel selgitas oma äriideed lihtsa loogikaga- maailmas on 7 mld inimest, kellele on vaja keeli õpetada. Ta töötab välja tarkvara, mis kiirendab keeleõpet kordades. Sel kevadel miljon eurot kaasanud idufirma allkirjastas just täna lepingu ettevõtte viimiseks USAsse.

Pikka aega Tallinna börsi juhtinud Kaidi Ruusalepa idufirma Funderbeam teeb sedasorti kauplemiskeskkonda, kus saab jagada infot nende suurfirmade kohta, keda börsil pole. Ruusalepp meenutas, et temal hakkas palgatööl lihtsalt igav. „Mõtlesin, et mul on kaks valikut. Kas olla veel kümme aastat tööl mõnes suurkorporatsioonis või teha midagi ise,“ rääkis Ruusalepp.

Põhjala õlletööstuse asutanud Tiit Paananen juhtis varem Skype`i Eesti kontorit. „Olin nii palju häid võimalusi maha maganud, et otsustasin, et seda õllerevolutsiooni ma küll maha ei maga, vaid võtan sellest nii suure tüki kui võimalik,“ rääkis Paananen.

„Teatavasti olen ma ju leiutanud nii Twitteri, Youtube`i kui Instagrami,“ märkis Paananen naerdes, meenutades, kuidas ta You Tube`i sarnase süsteemiga käis isegi TV3 jutul 90ndate lõpus ja kuidas ta 1999. aastal Hansapanga WCs leiutas midagi Twitteri-laadset , sest oli vaja korraga suurele hulgale inimestele saata SMS. Sinna paika need kõik aga jäid, sest edasi nende arendamisega ei tegeletud.

Paananen lisas, et on üks suur müüt, et raha pole. „Rahal on räme nälg saada kuhugi rakkesse,“ kinnitas ta. Paananen nentis, et kõrge palga ja preemiate ja optsioonidega töökohal tekib lihtsalt endast hea arvamus, aga kui sealt ära tuled, saad aru, et oled jobu. „Päris elu lööb sulle nätaki vastu nägu ja alles saad teada, mida oskad ja mida mitte,“ ütles Paananen.

Ruusalepp tõi idufirma asutamisel paralleeli väikese lapsega. „Alguses ta sünnib ja kakab ja kõik tuleb mähkmete vahelt välja ja tahab öösel süüa,“ ohkas Ruusalepp. „Aga siis ühel hetkel läheb ta juba lasteaeda ja siis kooli ja siis saab juba midagi muud ka tegema hakata.“

Ruusalepa sõnul on kõige hullem, mis võib juhtuda, see, et ta peab taas mõne suurkorporatsiooni palgale minema. Samas kinnitas ta, et vähemalt paar korda võib kindlasti ebaõnnestuda, enne kui oma asja ajamisest loobuda.

Rikkaks saamine on Ruusalepa sõnul millegi hästi tegemise kõrvalnähtus. Paananen aga nentis, et rikkaks saamine on ohtlik asi enamuse inimeste jaoks. „Enamus inimesi ei pea sellele vastu, ei jää rikkaks,“ rääkis Paananen. „Ma hoiatan päris tugevalt selle rikkaks saamise eest.“

 

Hetkel kuum