Juhan Lang • 3. september 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Segadus Ukraina relvarahuga pani Vene börsi rallima

Ukraina president Petro Porošenko teatas hommikuses pressiteates, et jõudis Moskvaga kokkuleppele "püsivas relvarahus". Ehkki teate peale sööstsid Euroopa börsid eesotsas Vene omaga hoogsalt ülesmäge, kustutas Kiiev hiljem teatest sõna "püsiv".

Financial Timesi teatel avaldas Kiiev esialgse teate pärast täna hommikust Vene riigijuhi Vladimir Putini ja Ukraina liidri Porošenko telefonivestlust.

Investorite lootuse peale, et rahuplaan on koostatud ja sellega lõpeb ka Vene sõjaväe agiteeritud verevalamine Ida-Ukrainas, kerkis Vene rublapõhine börsiindeks Micex 4,5% kõrgemale ja dollaripõhine RTS indeks on tõusnud 4,16%.

Esmane joovastus on nüüd küll pisut taandunud ja Micex kaupleb 2,61% kõrgemal. Põhjuseks tõik, et varsti pärast Kiievi esialgse pressiteate avaldamist kaotati uudistekanali CNBC andmetel teatest sõna "püsiv". Sellega anti Financial Timesi hinnangul mõista, et mõlemad liidrid on küll kokku leppinud relvarahu raamid, kuid see ei ole veel jõus.

„Vestluse tulemusena jõuti kokkuleppele püsiva relvarahu režiimis Donbassis. Vastastikune mõistmisele jõuti sammudes, mis hõlbustaksid rahu kehtestamist,“ seisis avalduses.

Moskva teatel arutasid kaks riigipead küll võimalusi Ida-Ukrainas sõdivate valitsusvägede ja separatistide vahel rahu sõlmimiseks, kuid „Venemaa ei saa relvarahuga nõustuda, kuna ei ole ise konflikti osapool“.

Porošenko esialgse pressiteate järel tugevnes rubla USA dollari vastu ja Ukraina ning Venemaaga tihedalt seotud ettevõtete aktsiad kerkisid jõuliselt. Austria suuruselt kolmanda panga Raiffeisen Internationali aktsia tõusis teate peale 6,5% ja Taani õlletootja Carlsbergi aktsia kerkis 3,4%.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt