Arumäe: kiirhinnangud vajaksid parandamist

Mari Mets 08. september 2014, 17:41

Uue metoodikaga arvutatud SKP numbrite suurim muudatus tuleb vahepeal täpsustunud ja lisandunud andmetest, ütles SEB makroanalüütik Ruta Arumäe. Parandamist vajaks hoopis statistikaameti kiirhinnangute andmise metoodika.

Täna avaldas statisikaamet 2014. aasta teise kvartali majanduskasvu määra 2,4%, mis erineb kuu aja eest avaldatud sama perioodi majanduskasvu numbrist 0,2 protsendipunkti võrra. Need numbrid pole aga omavahel üks-ühele võrreldavad, sest tänane number on arvutatud juba uue, üle-euroopalise SKP arvutamise metoodikaga.

„Eeldatavasti on uuema ja hilisema hinnangu andmisel kasutatud rohkem ja täpsemaid andmeid kui varem, kuigi andmete kvaliteedis ei saa kunagi lõpuni kindel olla," sõnas Arumäe.

"Mis puudutab käesoleva aasta alguse majanduslanguse transformeerumist majanduskasvuks, siis kõige suurem muudatus selles osas ei tulnud mitte metoodika muutusest, vaid andmete täpsustumisest ja lisandumisest eelneva aasta kohta. Seega vajaks parandamist eelkõige majanduskasvu kiirhinnangu andmise metoodika statistikaametis,“ lisas ta.

Tavakodanikud peaksid Arumäe sõnul lugema uusi SKP numbreid nii nagu siianigi, selles osas mingeid muutusi ei ole.

„Null on ikka null ja sellest ülespoole on positiivne kasv. Uute andmete põhjal jäi eelmisel aastal majanduskasv veel väiksemaks, kui see muidu oli, aga tagantjärele selle üle kurvastamiseks pole küll suuremat põhjust,“ ütles ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. September 2014, 17:41
Otsi:

Ava täpsem otsing