10 september 2014
Jaga lugu:

Eleringi tõrge paiskas elektri hinna kahe kuu tippu

Eesti Energia teatel ei ole Eleringi Eesti–Soome elektriühenduste katkemise järel järsult tõusnud elektri hinnas midagi tavatut. Elektri hind kerkis eile börsil üle 40%, 64,75 eurole megavatt-tunni kohta.

“Sellised muutused on täiesti loomulikud ja osa börsi toimimisest,” ütles Eesti Energia pressiesindaja kahe kuu tippu hüpanud elektri hinna kohta.

Eleringi kommunikatsioonijuhi Ain Kösteri sõnul ei oska ettevõte Eesti-Soome ülekandevõimsuse vähenemisest või puudumisest tingitud elektri börsihinna muutust Eestis hinnata. “Eesti ja teiste Balti riikide hind oleks ühendusteta ca 30 €/MWh kõrgem igal tunnil. See näitab, et Balti riikides on elektritootmise hinnad siinse regiooni elektrinõudluse rahuldamiseks oluliselt kõrgemad võrreldes Põhjamaadega,” rõhutas ta.

Ideed, et Elering võiks tehnilistest tõrgetest tuleneva hinnakõikumise klientidele hüvitada, Köster võimalikuks ei pidanud. “Kuna tegemist on tehniliste süsteemidega, ei suuda ükski riikidevahelise ühenduse operaator tagada, et need töötaksid ilma ainsagi katkestuseta,” leidis ta. “Seadmete rikete risk on paratamatu ning sellega tuleb arvestada. Meie roll on viia riski võimalus võimalikult väikeseks.”

Et võrgutasu võtab Elering ülekandeteenuse osutamise eest, siis ettevõtte teatel pole ülekandeteenuse osutamist Eleringi klientidele ühenduste rikked mõjutanud.

Kahju börsihinnaga paketi omanikul. Eleringi Eesti ja Soome vahel katkenud elektriühendus mõjutab eeskätt kliente, kellel on börsihinnal ja eriti börsi tunnihinnal põhinev elektripakett, ütles Eesti suuruselt teise elektrimüüja Elektrumi avalike suhete spetsialist Priit Pruul.

Pruuli hinnangul võib eile börsil üle 40% kerkinud elektri hinna tõus jätkuda seni, kuni ühendusi pole korda saadud. “Eks oma mõju on ka tarbimisel, millel on säärases olukorras suurem roll hindade mõjutajana,” lisas ta.

Ideed korvata klientidele rikete ehk tema sõnul põhimõtteliselt vääramatu jõu tulemusel tekkinud hinnatõusu ei pidanud ta mõeldavaks.

“Börsipaketi puhul ongi paraku nii, et kogu riski on enda kanda võtnud tarbija,” selgitas ta.

Suure tõenäosusega saadakse Pruuli kinnitusel aga ühendused siiski kiiresti korda ja kuupõhiselt tasandub elektriarve hoolimata üksikutest tippudest.

Köster nentis, et Eesti-Soome elektriühenduste rikete kõrvaldamise täpset aega ei ole võimalik praegu prognoosida. Kui EstLink 1 puhul on tegemist muunduri jahutussüsteemi rikkega, siis EstLink 2 rikke täpne põhjus ja asukoht on veel selgitamisel. Esialgse info kohaselt sarnanevad EstLink 2 rikke parameetrid augustis aset leidnud rikke omadega.

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt