Raido Neemre • 12. september 2014
Jaga lugu:

Putini Ukraina seiklus sandistab kogu Venemaa majanduse

Rubla on pideva surve all peale seda, kui Venemaa keskpank hääletas selle poolt, et intressimäärad jääksid samale tasemele, kuna sanktsioonid kergitavad inflatsiooni ning majanduskasv muutub pea olematuks.

Otsus tehti seetõttu, et riik vaevleb Ukraina kriisiga Venemaale pandud saktsioonide mõju käes. Alusinflatsioon kasvas augustis 8%, mis ületab prognoositu lausa 3%; inflatsioonimäära on kergitanud väliste piirangute ehk sanktsioonide rakendamine Venemaale.

Poliitikutele pole need piirangud teps mitte abiks. Piirangud hõlmavad ka näiteks sanktsioone Lääne toidu impordi osas, mille Venemaa ise kehtestas vastuseks Lääne riigijuhtide poolt pandud sanktsioonide eest. Ametnike hinnangul lisab see ühe protsendipunkti sellel aastal ka inflatsioonimäärale.Venemaa majandus on aga üha nõrgenemas. Keskpank selgitas, et kehv majanduskasv on põhjustatud väikesest tootlikkusest, kesisest demograafilisest olukorrast ning madalast investeerimistasemest, mis tuleneb nõrgenenud kindlustundest majanduse suhtes.2014. aasta majanduskasvuks prognoositakse napp 0,4% ning 2015. aasta kasvuks 0,9-1,1%.See on aga põhistsenaarium. Kui probleemid Ukrainas intensiivistuvad veelgi, siis võivad majanduskasvu prognoosid veelgi langeda.

Isetekkeline stagflatsioon ei ole kindlasti see, mida Vladimir Putin oleks ette kujutanud enne oma agressiivset reaktsiooni Lääne sanktsioonidele.

Praktikas tähendab see aga seda, et Venemaa majandus on taaskord muutunud naftahindade suhtes ülimalt haavatavaks – fossiilkütused on riigi suurim ekspordiartikkel.

Kui nafta hinnad peaksid kukkuma, siis kaotab riik oma peamise tuluallika ning võib langeda majanduslangusesse.

Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt