Harry Tuul • 20. september 2014 kell 7:59

Nädala naelad

Teeme kokkuvõtte nädala jooksul ilmunud Äripäeva kaanelugudest.

Reedel, 12. septembril kirjutasime, et ulatusliku maksupettuse organiseerimises süüdi mõistetud Oleg Belokrõlovi skeemist läbi käinud kütuse turustasid mitmed tuntud ettevõtted nagu Jetoil, Olerex, Letofin, MK Kamion, Mark Oil jt. Belokrõlovi skeemi tõttu jäi riigil veidi enam kui aastaga käibemaksu saamata üle 30 miljoni euro. Loe lähemalt.

Maksupetturi kliendid olid võidukad ka riigihangetel. Suurejoonelise maksupettusega tegelenud Oleg Belokrõlovi firmadest kütust tarninud Jetoil ja Olerex on võitnud viimastel aastatel kokku kümnete miljonite eurode eest riigihankeid. Loe lisa.

Esmaspäeval, 14. septembril kirjutasime kahe mõjuka ärimehe tülist. Ettevõtja Marcel Vichmannile kuuluv OÜ Moonrider esitas Harju maakohtule avalduse oma äripartneri Oliver Kruuda pankroti väljakuulutamiseks. Põhjuseks Kruuda kohustuste mittetäitmine.  Kruuda väidab aga, et tal makseraskusi ei ole, on erinevad arusaamad nõude tekkimisest või tekitamisest. Loe lähemalt.

Teisipäeval, 15. septembril kirjutasime, et Eestis sisuliselt puudub võlakirjaturg. Rahandusala spetsialistide hinnangul tuleks Eestile sarnaselt teiste Euroopa riikidega võlakirjade emiteerimine vaid kasuks, riik seda aga endiselt vajalikuks ei pea. Eesti on hetkel ainus Euroopa Liidu riik, kellel ei ole oma võlakirjaprogrammi. See aga ei tähenda nagu meil puuduks riigivõlg. Loe lisa.

Kolmapäeval, 16. septembril kirjutasime ajaloolisest ja ühest suuremast väljumisest Eesti idufirmast. Eesti idufirma GrabCAD ning maailma suurim 3D printerite ja printimislahenduste tootja Stratasys lepingu GrabCADi ostmiseks. Hinnanguliselt võib tehingu väärtus olla 70-80 miljonit eurot. Loe lähemalt.

Neljapäeval, 17. septembril lahkasime kaaneloos, et toiduhinnad on järsult kukkunud. ÜRO toiduainete hindade indeks langes augustis nelja aasta madalaimale tasemele tingituna külluslikust teraviljasaagist ning Venemaa impordikeelust Lääne piimatoodetele. Loe ka, kuidas see Eestit mõjutab.

Reedel, 18.septembril näitasime, et kahanev Eesti ahvatleb sisserändajaid. Ajal, mil viimasel viiel aastal on Eesti tööturult kadunud ligi 40 000 inimest ning prognoositult lahkub sama palju järgneva viie aasta jooksul, koputavad tuhanded inimesed Eesti uksele, et siin oma unistusi täide viia. Läänest tullakse reeglina äri ajama, idast pärit oma ala asjatundjad otsivad pigem palgatööd. Loe lähemalt.

Rääksime inimestega, kes otsivad Eestist paremat elu. Kuigi Eestisse tööle või äri ajama tulevate eri rahvusest ja eri riikidest pärit inimeste isiklikud lood ja kodumaalt emigreerumise põhjused on erinevad, ühendab neid lootus paremale elule just Eestis. Kõrvalpilk paljastab, et pildil polegi kõik valesti, nagu eestlastel kombeks arvata. Vastupidi, ukrainlane, soomlane, ameeriklane ja hispaanlane joonistavad pildi Eestist kui võimaluste maast. Loe edasi.

Hetkel kuum