Alyona Stadnik • 21 november 2014
Jaga lugu:

Üks Aaviksoo äriprojekt juba pankrotis

Erakõrgkooli EBS nõukogu liige ja EBSi Juhtimiskoolituse Keskuse juhataja Peep Aaviksoo
Erakõrgkooli EBS nõukogu liige ja EBSi Juhtimiskoolituse Keskuse juhataja Peep Aaviksoo  Foto: Eiko Kink, Äripäev

Rumeenia kaevandusäridega seoses on teada, et praeguseks on juba pankrotis kaevandusäris Nordic Stone'iga paralleelselt tegutsenud ning Peep Aaviksooga seotud Valga Business, millele kuulus kokku 20 hektarit maad.

Valga Businessi investeeris ka Helmese omanik Jaan Pillesaar. Valga Businessi avalikud aruanded näitavad, et Rumeenias osteti maid 1,6 miljoni euro eest, kui palju investeeris sinna Pillesaar, ei ole ta nõus avaldama. Pillesaar osales Rumeenia ärides mitme varahaldusfirma kaudu.

Eelmise projektiga läks väga hästi. “Meil oli varem üks suurem projekt Rumeenias väga hästi õnnestunud. Otsustasime siis teisel korral veel proovida, kuid kahjuks algas kriis,” ütles Pillesaar. “Pärast seda enam vahet ei olnud, kas vara oli Eestis, Rumeenias või USAs. Enamik kaevandamata maavarasid muutus pikaks ajaks mittelikviidseks.”

Pillesaare sõnul investeeris ka tema 2007. või 2008. aastal Peep Aaviksooga seotud projektidesse, täpsematest summadest ei soovi ta aga rääkida. “Igal juhul vähem, kui me aasta varem sealt teenisime,” märkis ta.

Pillesaare sõnul oli tema passiivne investor ja Aaviksoo ülesanne oli projekti juhtida, hankida kaevandamisload jne. “Omandati kokkulepitud maad ja vormistati kaeveload. Kui kriis algas, siis ei olnud enam mõtet midagi kaevandada, sest polnud võimalik enam kasumlikult müüa. Sisuliselt külmutasime projekti kuni eelmise aastani,” kirjeldas ta.

Advokaadid näevad vaeva, et varad tagasi saada. Valga Business S.R.L. läks eelmisel aastal pankrotti. Pillesaare sõnul on see eksituse tagajärg, mitte tegelik pankrot. “Kohalik objektijuht eksis Rumeenia maksuametile raporteerimisel ja maksuamet käivitas meie teadmata pankrotimenetluse,” sõnas ta. “Praegu ajavad seal asju advokaadid ja tegeleme sellega, et maad ja varad uuesti meie kontrolli alla saada. Eks siis vaatab, mis nendega edasi saab.”

Pillesaar märkis, et ta on jätkuvalt passiivne investor ja oma aega sellesse projekti ei panusta ning asjaga tegelevad advokaadid.

Tänane Äripäeva kaanelugu kirjutas sellest, et erakõrgkooli EBS nõukogu liige ja EBSi Juhtimiskoolituse Keskuse juhataja Peep Aaviksoo meelitas aastatel 2007-2008 tuttavaid investeerima Rumeenia kaevandusärisse, kuid hiljem selgus, et ostetud maad kaevandamiseks ei sobi.

Mis on mis

SC Valga Services S.R.L. Rumeenia äriühing - pankrotis.

Kuulub 20ha maad Ruumeenias. Algselt oli suuromanik läbi Estham OÜ Rom Invest OÜ, mis kuulub 100% Peep Aviksoole. 

Seoses võlgadega mängiti hiljem firma kontrollpakk ümber Jaan Pillesaarele.

Väidetavalt omanikeringis ka ML Viimistlus OÜ ning Estham OÜ-le kuulub 20% osalus.

Seotud lood
Kõik seotud lood

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt