Alyona Stadnik • 21. november 2014 • 3 min
Jaga lugu:

Lill: äri lõi sõprusesse Aaviksooga mõra

Endine korvapallur ja ettevõtja Arvo Lill   Foto: Eiko Kink

Perekond Lill investeeris ­Aavik­soo Rumeenia äridesse kõige esimesena, 2007. aastal, ning kutsus sinna ka teisi investoreid.

Arvo Lill on oma perega ajanud 20 aastat toitlustusäri ja nüüd peab töötama selle nimel, et maksta pangale laen, mis oli võetud Rumeenia projekti jaoks.

Lillel on sellel teemal raske rääkida, sest lisaks rahale on ta kaotanud ka hea sõbra. “Head vanad sõbrad, ja nüüd on selline asi juhtunud, olen kaotatud usalduse, kuid meil ei ole ühtegi tõendit, mis täpselt juhtus. Kõik oletavad,” märkis Lill.

Endine korvpallur Arvo Lill on Aavik­sooga tuttav 54 aastat. Praegu nad enam ei suhtle. “Mul on raske nii pika sõpruse kohta öelda halvasti. Ei saa süüdistada, aga mõra on löönud sisse,” märgib Lill. Ta lisab, et keda sa ikka usaldad kui mitte head sõpra. Lill ei taha süüdistada, kuid tunnistab, et paljud faktid viitavad sellele, et äri Rumeenias ei olnud puhas.

Lille sõnul oli Aaviksoo talle tänu võlgu. “Ta tuli minu juurde ja ütles: Arvo, sa oled mind aidanud, nüüd on minu kord sind ­aidata,” meenutab Lill, kuidas Aaviksoo teda Rumeeniasse investeerima kutsus.

Lill käis oma pojaga kohapeal ka neid maid vaatamas. “Tal olid seal head suhted, ministrid mängus. Ta oli ennast sinna sisse söönud,” lausus Lill.

Aaviksoo eelmine investeering, soojad suhted Aaviksoo perekonnaga ja hea sõbra saatus süstisid Lillele usaldust. Aaviksoo palus Lillel otsida sõprade seast veel huvilisi, kes tahaksid Rumeeniasse investeerida. “Paljud sõbrad ütlesid, et ära jama, ära mine sinna, kuid siiski läksin. See oli ahvatlev, suurepärane äri,” tõdes Lill.

Lille sõnul ei ole ükski Aaviksoo lubadus täitunud. “Hakkasime kohe investeerima, aga kohe seda 50 hektarit maad ei olnud. Osteti tükkide kaupa ja suure hinnaga,” rääkis Lill.

Tema sõnul ei olnud Aaviksoo talle mitte ainult sõber, vaid ka eeskuju, haritud mees, hea maitse ja rääkimisoskusega. Lille perel on 20 aastat olnud toitlustusettevõte Tuuleveski, mis majandab Fahle restorani ja Rahva Toitu. Küsimusele, mis saab nüüd tema ettevõttest, vastas Lill, et jääb ellu. “Meil on hea kollektiiv, toredad inimesed, perekond on tööl ja me jääme ellu, kuigi on pühitud meie 20 aasta töö vili,” märkis ta. “Palju unetuid öid.”

Lille sõnul ei saa süüdistada ainult kriisi. “Kui maa oleks ostetud nii, nagu projekt ette nägi, oleks killustikutehas ammu käinud ning oleksime rikkamad. Kriisi taha peitu minna ei ole ­õige,” rääkis Lill.

Tema sõnul on ta sellest õppinud. “Kogu pere on õppinud sellest: ära usalda kedagi peale iseenda ja oma pere,” märgib Lill.

Korvpallur Arvo Lill investeeris Rumeeniasse koos laste Helina ja Erkki Lillega, samuti üle 10 aasta tagasi ilmunud artiklites Eesti kuritegeliku maailma üheks juhiks nimetatud Toomas Kajak ning Kajaku äripartneriteks olnud Kalev Vist, Jana Põim ja Vahur Volt, kes tegutsevad ehitusmaterjaliäris.

Tänane Äripäeva kaanelugu räägib sellest, kuidas erakõrgkooli EBS nõukogu liige ja EBSi Juhtimiskoolituse Keskuse juhataja Peep Aaviksoo meelitas aastatel 2007-2008 tuttavaid investeerima Rumeenia kaevandusärisse, kuid hiljem selgus, et ostetud maad kaevandamiseks ei sobi.

Jaga lugu:
Seotud lood
Kõik seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt