Mari Mets • 1. detsember 2014 kell 14:59

Ilmar Kompus ostis soomlastelt City24

Ilmar Kompus ostis Alma Medialt juba teise firma, lisaks BNSile ka City24.  Foto: Meeli Küttim

Kevadel BNSi ostmisega tähelepanu pälvinud Sky Media juht Ilmar Kompus ostis endiselt BNSi omanikfirmalt välja ka Baltikumi kinnisvaraportaali City24, konkurentidele tuli tehing üllatusena.

Soome börsifirma Alma Media teatas reedel sel aastal juba teise ettevõtte müümisest Kompusele: kevadel BNS ja nüüd ka Eesti üks vanemaid kinnisvaraportaale, 2005. aastal Eestis asutatud, kuid ka Lätis ja Leedus tegutsev City24, mille Kompus ostis oma firma 24 M2 alt.

Börsiteate järgi on City24 käive 2014. aasta lõpuks umbes 1,6 miljonit eurot ja Alma Media enda kasum tänavu neljandas kvartalis pärast City24 müüki tuleb umbes 1,9 miljonit eurot.

Linnamäe vari kinnisvaraportaalide taga

Kevadel ostetud BNSi enamusosaluse müüs Kompus kiirelt Margus Linnamäele, kes oli siis hiljuti ostnud Postimehest 50protsendilise osaluse ja sisenenud sellega meediaärisse. Postimehe omanikfirma, Linnamäele kuuluv Eesti Meedia aga ostis alles tänavu sügisel Lõuna-Aafrika kontsernilt ära City24 peamise konkurendi, kinnisvaraportaali kv.ee.

Raadiojaamu SkyPlus, Retro FM jt haldava Sky Media peadirektor Ilmar Kompus jäi Äripäevaga suheldes napisõnaliseks, viidates, et tal on väga kiire.

Kompus ütles, et tal pole midagi lisada juba varem ajakirjanduses ilmunud infole, et esialgu kavatseb ta portaali ise edasi arendada, kaasamata teisi investoreid. Lisaks ütles ta, et Eestis on City24 turupositsioon küll tugev, kuid Lätis ja Leedus tuleb seda kasvatada.

Alma Media äriarendusjuht Raimo Mäkilä ütles ettevõtte börsiteates, et City24 müümine võimaldab neil keskenduda välismaal vaid digitaalsele tööjõuvahendusele. Soomes aga jätkab ettevõte Mäkilä sõnul kõikide seniste tegevusaladega.

Revolutsioon pole tark mõte

Domus Kinnisvaraomanik ja juht Raul Reino kuulis tehingust esmakordselt Äripäevalt ning märkis, et ei tehingu ega selle tagamaade kohta pole liikunud mingit infot.

„Esimese hooga ütleksin, et ei usu, et see midagi mõjutab, et omanik on nüüd eestlane. Kinnisvaraportaalide äri põhineb usaldusel ja stabiilsusel, nagu põhitegijad on näidanud. Uue omaniku poolt oleks tark mitte suuri muudatusi ette võtta ja revolutsiooni tegema hakata, ilmselt jätkab ta vana rada pidi,“ ütles Reino.

Põhitegijate all pidas Reino silmas portaale City24 ja kv.ee, kes on viimase kümne aasta jooksul omavahel turu ära jaganud. „Kord on üks peal ja teine all, kord jälle vastupidi. On kaks selget turuliidrit,“ märkis ta.

Portaali kv.ee juhataja Tarvo Teslon, kes kuulis samuti tehingust alles Äripäevalt, oli aga arvamusel, et Eesti omanik tunneb turgu paremini ja annab märkimisväärselt juurde otsustamiskiirust, sest kooskõlastusprotseduurid välismaa emaettevõtetega võtavad tavaliselt palju aega.

Uued portaalid edutud

„Turul on täna kaks tugevat kinnisvaraportaali kv.ee ja City24, raske on kolmandal turule tulla. Proovijaid on olnud mitmeid ja eks neid tule jälle. See, et kv.ee sai alles paar aastat tagasi uuesti liidripositsioonile, näitab tugeva konkurentsi olemasolu,“ ütles Teslon.

Reino märkis, et kinnisvaraportaalidest on esimestena turule tulnud endiselt alles ja uued portaalid pole edu saavutanud.

„Nende põhiklientuur on kinnisvarafirmad, kes peavad pakkuma neile stabiilsust alates hinnakirjadest kuni tehnoloogiliste lahendusteni. Tuleb ajaga kaasas käia. Paremate tehnoloogiate, suuremate ja ulatuslikumate kaardirakenduste kasutamises ja geopõhiste lahenduste arendamises on Eesti kinnisvaraportaalid olnud seni veel tagasihoidlikud,“ sõnas Reino.

Teslon pidas kinnisvaraportaalide praeguseks suurimaks väljakutseks tehnoloogia kiire arenguga kaasas käimist. „Näiteks veebileht erinevatele seadmetele: mobiilid, tahvlid, arvutid - eri seadmed peavad veatult ja ülevaatlikult portaalis olevat kasutajaile esitama, lisaks peavad töötama korralikult mobiilirakendused ja maaklerite interaktiivne töökeskkond,“ lausus Teslon.

Titaanid duubeldavad pakkumisi

Eesti Kinnisvarafirmade Liidu tegevdirektori Tõnis Rüütli sõnul on tervitatav, et kaks võistlevat portaali on viimaks eestlastest omanike käes.

„Seda põnevamaks asi praegu läheb, kui aasta eest sai Eesti Meedia kv.ee Lõuna-Aafrika omanikelt kätte, aga nüüd on City24 ka Alma Medialt eestlane ära ostnud. Konkurentsi võime ju ainult tervitada, aga nõutuks teeb ikkagi see, et kõik objektid on dubleeritud mõlemas portaalis,“ sõnas Rüütel.

Ta märkis, et konkurents on vajalik ka hindade hoidmiseks.

„Loodame, et omavahel kõlvatutele kokkulepetele ei minda. Huvitav oleks kuulda tavakasutajalt, kas ta on juba leidnud oma lemmiku neist kahest või raiskab oma aega vaadates mõlemat. Üks on paratamatult lihtsama loogikaga, aga kõik need mõnituhat pakkumist on mõlemas kohas üleval, lisaks duubeldavad ka erinevad maaklerid,“ ütles Rüütel. 

Hetkel kuum