Sirje Rank • 7. mai 2015 kell 9:27

Soome riigifirmade haldus vajab muutusi

Sampo on üks tulusamaid investeering Soome valitsuse aktsiaportfellis  Foto: EPA

Soome riik peaks ümber korraldama oma valdusfirma Solidium OY, mis haldab riigi osalusi börsifirmades, leiab valdusfirma tööd hinnangud töögrupp.

Analüüs näitas, et viimasel kuuel aastal on riigi aktsiaportfelli tootlus jäänud alla Helsingi börsile, olles vastavalt 17,2% ja 17,6%. Ilma osaluseta Sampos olnuks riigi investeeringute tootlus 12,9%.

Viimase kuue aastaga on riik Solidiumilt dividende saanud 4,1 miljardit eurot. Töögrupp leidis, et riik ei peaks nõudma eelarve lappimiseks fikseeritud dividendi, kuna see on sundinud Solidiumi aktsiaid müüma ebasoodsal ajahetkel.

Samuti leiti, et riik peaks Solidiumi kaudu olema palju aktiivsem omanik, saates oma esindajad firmade nõukogudesse, kus riigil on osalus. Ning riigi osaluse suurus riikliku tähtsusega ettevõtetes peaks töögrupi arvates küündima vähemalt 15-20%-le praeguse keskmiselt 10% asemel.

Samuti soovitas töögrupp Solidiumi alla tuua riigi osalused Fortumis, Finnairis ja Neste Oilis.

Milliseid soovitusi kuulda võetakse, jääb aga juba Soome uue valitsuse otsustada, ütles riigile kuuluvate firmade eest vastutav minister Sirpa Paatero agentuuri Bloomberg vahendusel.

Solidiumi aktsiaportfelli väärtus on ca 7,8 miljardit eurot. Portfellis on 12 firma aktsiad. Kui sinna liita ka Fortum, Finnair ja Neste Oil, kasvaks portfelli väärtus 20 miljardile eurole.

Hetkel kuum