Virge Haavasalu • 30. september 2015 kell 10:15

Eesti konkurentsivõime kukub teist aastat järjest

Pikk Hermanni tornis lehvimas Eesti Vabariigi lipp.  Foto: Raul Mee

Maailma Majandusfoorumi koostatud konkurentsivõime indeksis langes Eesti tänavu teist aastat järjest ja maandus 30. kohale.

Arenenud riikide võrdluses, kuhu Eesti on indeksi järgi paigutatud, jääb see tulemus alla keskmise. Samas jäi Leedu meist 6 koha võrra tahapoole 36. kohale ja Läti veelgi kaugemale, 44. kohale. 

Aasta tagasi oli Eesti globaalses konkurentsivõimeindeksis veel 29. kohal, Leedu 41. ja Läti 42. kohal. Leedu on viimastel aastatel kõvasti ülespoole rühkinud. Eesti parim tulemus oli 2004. ja 2005. aastal, kui olime 20. kohal. Eesti osaleb konkurentsivõime reitingute koostamisel alates 2001. aastast. 

Maailma Majandusfoorum võrdles tänavu maailma 140 riiki, võttes arvesse ka riikide arengufaase ja võimekust.

Šveits, Singapur ja USA võtsid taas kolm esimest kohta tabelis, kus on vaatluse all kokku 113 riikide tootlikkust mõjutavat näitajat, kirjutab Bloomberg.

Kuigi kolm esimest kohta jäid võrreldes möödunud aastaga samaks, on ülejäänud tabelis 140 riigi seas toimunud suured liikumised.

Esikümne suurim tõusja oli tänavu Holland, kes kerkis 8. kohalt viiendale.

Brasiilia oli aga suurim kukkuja, kes langes edetabelis 18. kohalt 75. kohale ja sai ühtlasi arenevate turgude riikidest kõige kehvema hinnangu. Arenevatest turgudest oli India seevastu suurim tõusja, liikudes 16 koha võrra ülespoole ja jõudes 55. kohale. 

Kui võrrelda viimase kümnendi tootlikkuse kasvu dekaadiga enne seda, siis näiteks enamus riike on läbi teinud languse, välja arvatud India ja Hiina.

Konkurentsivõime edetabel | Create infographics

Hetkel kuum