Äripäev • 1. detsember 2015 kell 8:11

Wahlroosi äritarkused: kui kahtled, siis vallanda kohe!

Soome-Rootsi suurettevõtja Björn Wahlroos soovitab juhil palgata parimad töötajad, isegi kui nad ohustavad tema autoriteeti.  Foto: Marko Mumm/Meediafoto

Soome-Rootsi suurettevõtja, mullu Äriplaani konverentsil esinenud Björn Wahlroos andis Helsingis Rütmimuutuse konverentsil edasi oma käsulauad juhtidele, vahendas Kauppalehti.

Ole sina ise. Valelt tabatakse alati. "Soovitan, sest ükski teine taktika ei toimi."

Ära jää strateegias paigale tammuma. "Pea iga probleem takerdub täideviimise, mitte strateegia taha. Igaüks teab, kuhu tahab jõuda. Muutuste juhtimine tähendab eelkõige täideviimist."

Ei ole olemas üldjuhte. "On olemas professionaalsed oma valdkonda tundvad juhtimisoskustega juhid. Keegi ei suuda juhtida ühtviisi hästi kõiki tegevusvaldkondi."

Juhi oma eeskujuga. "See ei tähenda, et pead alati ettevõtte sööklas sööma. Pigem pead organisatsiooni mõistma panema, et oskad oma tööd."

Kui kahtled, et midagi peaks tegema, tee seda kohe. "Iga kord, kui olen kahelnud, kas mõni alluv välja vahetada, ja olen seda teinud hiljem, olen pärast imestanud, miks ma seda varem ei teinud. Kahtluse tekkimine on märk sellest, et midagi peaks tegema. Kui see teinekord viib ka selleni, et käitud valesti, on kulu siiski väike võrreldes mittetegemisega."

Palka parimad võimalikud inimesed. "Olen näinud sõpru ja kolleege selle põhimõtte vastu eksimas. Nad on jätnud palkamata tõeliselt hea inimese, sest kardavad oma autoriteedi õõnestamist või organisatsioonisisest konkurentsi. On paganama palju mugavam jääda pensionile veidi varem kui saada kinga."

Näita, et otsustad. "Liigne delegeerimine viib juhi autoriteedi alla. Sa ei võida kunagi meeskonna usaldust, kui ei näita, et oled asjas sees, tehes otsuseid kiirelt ja selgelt."

Juhtimine on sügavalt personaalne, suhtu juhtimisraamatutesse skeptiliselt. "Sa paned juhtimisse oma hinge. Igaüks ei peagi olema juht. Otsustav on, kas on põlevat leeki, kas oskad toime tulla kogu selle hoole, valu ja kaotatud ööunega, mis käib muutuste juhtimisega kaasas?"

Hetkel kuum