Mait Kraun • 11. jaanuar 2016 kell 13:45

93 riigi majanduskasvu prognoosid 2016. aastaks

India majandusele prognoositakse kõige kõrgemat kasvu.  Foto: EPA

Eelmisel aastal kehvemat majanduskasvu näitanud riikide olukord sellel aastal eriliselt ei parane, selgub Bloombergi küsitletud majandusteadlaste prognoosidest.

Prognoositakse, et suurte naftavarudega Venezuela majandus kukub sellel aastal 3,3 protsenti. See on Bloombergi analüüsitud 93 riigi seas kõige halvem näitaja. Talle järgnevad toorainete hinnalangusest räsitud Brasiilia, võlakoorma all hingitsev Kreeka ja nafta hinnalanguse ning sanktsioonide all kannatav Venemaa.

SKP kasvuprognoosCreate bar charts

Majandussurutise klubi

Klubis, millega keegi liituda ei taha, on ka üllatusi. Riikide hulkas, mille majandussurutise (kaks kvartalit järjest majanduslangust) tõenäosus on 50 protsenti, on näiteks Taiwan. Riigi majanduskasv aeglustus 2015. aasta esimese kvartali 4 protsendilt kolmandaks kvartaliks 0,6 protsendini – peamiselt Hiinasse eksportimise vähenemise tõttu.

Ukrainale oodatakse järgmiseks aastaks 1,2protsendilist majanduskasvu. Langusrisk on aga jätkuvalt kõrge – majandusteadlaste sõnul võiks Ukrainat tabada majandussurutis järgmise 12 kuu jooksul 60protsendilise tõenäosusega. Vähemalt 50protsendilise tõenäosusega tabab majandussurutis lisaks Brasiiliale, Venemaale, Ukrainale ja Taiwanile ka Argentinat.

Ladina-Ameerika

Venezuela jaoks on prognoos väga halb. Riigis on esmatarbekaupade puudujääk ning nafta, mille hind on märkimisväärselt langenud, moodustab 95 protsenti riigi ekspordist. SKP ähvardab langeda juba kolmandat aastat järjest. Investoritele on hea uudis, et üle 16 aasta sai Venezuelas võimule opositsioonipartei.

Mujal Ladina-Ameerikas pole olukord väga palju roosilisem. Kui Brasiilia 2016. aasta majanduskasvu prognoos läheb täide, tabab riiki pikim majandussurutis alates 1901. aastast. Kaks suurt reitinguagentuuri on Brasiilia võlakirjadele andnud rämpsvõlakirja staatuse.

Brasiilia kõrval asuvas Argentinas võttis võimu üle uus president Mauricio Macri, kes juhib riiki investoritele meelepärasemalt – eelmisel kuul ametisse astunud mees on juba alustanud majanduse liberaliseerimisega ja eelarvepuudujäägi vähendamisega. Tema eesmärk on vältida majanduslikku katastroofi ja SKP langust 2016. aastal.

Euroopa

Kreekat euroalast välja ei visatud ning riik suutis rekapitaliseerida hädas pangandussektori. 2016. aastal ootab riiki ees aga hulk väljakutseid. Majandus kahaneb prognooside kohaselt 1,8 protsenti, mis muudab sadade miljarditeni ulatuva võla veel raskemini makstavaks. Sellele lisandub veel pagulaste probleem.

Venemaa majandus kahanes 2015. aasta esimese üheksa kuuga 3,6 protsenti ja jätkab järgmisel aastal langust (prognoosi kohaselt langeb majandus 0,5 protsenti). Riigile on laastavalt mõjunud nafta hinnalangus ja Euroopa Liidu ning USA sanktsioonid.

Ka Soome ja Šveits jõdusid kümne kõige kehvema prognoosiga majanduste hulka. Soome majandusele on kehvasti mõjunud suur sõltuvus Venemaa majandusest. Šveitsile avaldab jätkuvalt mõju aga frangi ja euro vahelisest fikseeritud kursist loobumine. See mõjus halvasti nii ekspordile kui ka turistmile.

Aasia

Deflatsiooni all kannatava Jaapani majandus kasvab prognooside järgi 2016. aastal 1 protsendi. Jaapani järgmise aasta riigieelarve on rekordiliselt suur – sellega loodetakse majandust stimuleerida. Suur osa Aasiast jõudis prognooside edetabeli tippu.

PrognoosidCreate bar charts

Hetkel kuum