Äripäev • 11. jaanuar 2016 kell 7:22

Suri David Bowie

Suri David Bowie.  Foto: epa

Briti muusik David Bowie suri eile 69 aasta vanusena pärast poolteist aastat kestnud võitlust vähiga, teatati täna hommikul tema Facebooki leheküljel.

„David Bowie lahkus täna vaikselt, ümbritsetuna oma pereliikmetest, pärast 18 kuud kestnud mehist võitlust vähiga. Vaatamata sellele, et paljud soovivad seda kaotusvalu jagada, palume me austada leinas pere privaatsust,“ vahendas teade.

Tema esindajad ega pereliikmed ei täpsustanud, mis vähk Bowiel oli.

Reedel, 8. jaanuaril tähistas Bowie, sünninimega David Robert Jones, oma 69. sünnipäeva ning samal päeval andis ta välja ka oma uue – nüüd siis viimseks jäänud stuudioalbumi Blackstar, mis oli salvestatud New Yorgis. See oli Bowie 29. album.

Bowie sai laialt tuntuks 1970ndate algul tänu oma muusikalistele eksperimentidele, läbimurdeks oli laul „Space Oddity“, mille ta andis välja 1969. aastal.

Suurbritannias vallutas tabelid juba tema esimene album, 1971. aastal välja tulnud "The Man Who Sold The World". Sellesse aega jääb ka tema alter ego Ziggy Stardusti sünd ning album "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars". Sel perioodil tegi Bowie koostööd ka Iggy Popi ja Lou Reediga.

1975 murdis ta ka USA edetabelitesse singliga „Fame“, mille kirjutas kahasse John Lennoniga. Bowie on teinud koostööd ka ansambliga Queen, nende ühislooming on „Under Pressure“, mis vallutas Ameerika ja Briti edetabelid.

1990. ja 2000. aastatel jätkas Bowie muusikalist eksperimenteerimist, mängides erinevate žanridega, segades valget souli, industrial'i, jungle’it jt muusikastiile.

40aastase muusikukarjääri jooksul müüs ta üle 140 miljoni albumi. Plaatinastaatuses albumeid oli Bowiel Suurbritannias 9 ning USAs 5. Tema kõige tuntumatest lugudest võib loetleda „Let's Dance“, „Space Oddity“, „Heroes“, „Under Pressure“,“ Rebel, Rebel“, „Life on Mars?“, „Suffragette City“.

Ta on mänginud ka filmides ning müünud heategevusoksjonidel oma loodud maalikunsti.

Tema esimeseks filmirolliks oli peaosa 1976. aasta filmis „Mees, kes kukkus Maale“ („The Man Who Fell to Earth“). 1978. aastal osales ta Marlene Dietrichile viimseks jäänud filmis „Kaunis gigolo, vaene gigolo“ („Schöner Gigolo, armer Gigolo“).

Bowiel oli peaosa filmis „Häid jõule, mr Lawrence“ („Merry Christmas Mr. Lawrence“), filmis „Labürint“ („Labyrinth“) kehastas ta kääbikute kuningat, Martin Scorsese 1988. aasta filmis „Kristuse viimane kiusatus“ („The Last Temptation of Christ“) oli ta Pontius Pilatus. Ka astus ta üles kõrvalosas David Lynchi „Twin Peaks: tuli, tule minuga“ („Twin Peaks: Fire Walk With Me“).

Lisaks astus ta 1980. aastal viis kuud järjest üles Broadwayl „Elevantmehe“ lavastuses.

2002. aastal BBC koostatud „100 suurima briti“ nimekirjas hõivas Bowie 29. koha. Ta on pälvinud kaks Grammyt ja kaks BRIT Awardsi. Tema vara väärtuseks on hinnatud 230 miljonit dollarit.

2000. aastal ütles Bowie ära Briti impeeriumi ordenist, 2003. aastal aga keeldus vastu võtmast rüütliseisust.

Bowiel on kaks last, abielust Angie Barnettiga poeg Duncan ning abielust modell Imaniga tütar Alexandria Zahra. Bowiel ja Imanil oli kodu nii New Yorgis kui Londonis.

Hetkel kuum