Marge Väikenurm • 20. jaanuar 2016 kell 7:45

Islandlased ostsid Krediidiinfo, Äripäev jäi hiljaks

Kredidiinfot kasutatakse, et uurida, kas ettevõtetel on maksehäireid.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Islandi kontsern ostis aasta alguses Eesti suurima äriandmebaasi Krediidiinfo, mis läks uuele omanikule maksma miljoneid eurosid.

Krediidiinfo kuulus varem Hollandi kontsernile Experian, nüüd on islandlastest värsked omanikud loonud Eestis tegutsemiseks ettevõtte Creditinfo Estonia, mille taga on 20 riigis kanda kinnitanud Creditinfo kontsern. 

Eesti tütarfirmat juhtiv Hakon Stefansson kiidab Krediidiinfot, ja lisab, et Creditinfol on ka Lätis vähemusosalus. Suurosalus kuulub pankadele, seega on Creditinfo Stefanssoni hinnangul lõunanaabrite juures tugeva kohaloleku taganud – kaugem eesmärk on luua Pan Balticu krediidibüroo. Stefansson tahab Krediidiinfot juhtides firma majanduskasvu tõsta, põhirõhk läheb uutele andmeallikatele ja toodetele. 

Stefansson avaldas, et ostu vastu tundis huvi Creditinfo ise, pealegi on Eestil juba pikemat aega silma peal hoitud. Kuigi Creditinfo viitab konfidentsiaalsusele ja tehingu maksumust ei avalda, läks see Äripäeva andmetel Creditinfole maksma 8 miljonit eurot.

Konkurendile ootamatu

Krediidiinfole pakub ehk enim konkurentsi Julianus Inkassole kuuluv Krediidiregister, mis haldab portaali taust.ee. Krediidiregistrit juhtivale Art Andressonile tuli müük ootamatult. “See oli üllatav, sest seni on Krediidiinfo majandustulemused head olnud. Kui on uus tulija, siis nähtavasti mingid uued mõtted tuuakse, aga arvan, et drastilisi muudatusi ei tule. Aga ilmselgelt uus omanik raputab natuke organisatsiooni üles ja nii edasi,” kommenteeris Andresson, kes ei oska oletada, miks Experian Krediidiinfo müüki pani. “Majandustulemused on aastaid stabiilselt head olnud ja kasumlikkus väga hea. Võib-olla suurele kontsernile oli see väga väike turg ja tulu.”

Andresson sõnas, et neil on hea andmebaas, kuid nentis, et nad pole siiski parimad. “Kõige kvaliteetsem andmebaas on Krediidiinfol, aga õnneks oleme suutnud vahet tagasi teha,” lausus Andresson.

Julianus Inkasso juht Ülar Maapalu ei oska arvata, mis turul muutuda võib. “Võib-olla oli Eesti liiga väike turg nende jaoks,” oletas Maapalu, miks Experian Grupp Krediidiinfost loobus. “Meie kasvame rahulikult, sõltumata sellest, kes on konkurendi omanik,” lisas Maapalu, pidades silmas Krediidiinfot, mille müümine pole seni jutuks olnud. “See peaks ikka väga hirmus hind olema, et sellega nõustuksime.”

"Uus luud pühib paremini"

Register OÜ, mille alla kuulub Inforegister, juhi Marie Rosina hinnangul võiks Islandi kontserni siinsele turule sisenemine värsket hingamist juurde anda.

“Uus luud pühib paremini. Experian võib-olla jäi vegeteerima, erilisi arendusi ei ole aastaid olnud. Ehk Experian on nii rikas, et Eesti on neile liiga pisike. Kahtlustan, et seepärast nad ei tahtnud ka mingeid arendusi teha,” oletas Rosin. “Kahtlen, kas taust.ee (Kredidiiregister) on Krediidiinfole järele jõudnud,” märkis Rosin, kes usub, et islandlased panustavad Balti riikide koostööle, sest nad juba on monopoolses seisundis nii Lätis kui ka Leedus.

Unknown body type: x-im/content-part infopank

Ka ASil Äripäev on register Infopank, kust leiab infot Eesti ettevõtete ja ettevõtjate kohta. Peadirektori asetäitja Toomas Truuverk ütles, et Krediidiinfo on väga hästi toimiv ettevõte, mille omandamisest oleks olnud huvitatud iga teine valdkonnas tegutsev ettevõte. „Nii ka Äripäev. Experian endise omanikuna ja Creditinfo uue omanikuna jõudsid teineteiseni ilmselt oma rahvusvahelise tegevuse kaudu ja meil reaalset pakkumist teha ei õnnestunud,“ nentis ta.

Hetkel kuum