Sirje Rank • 4. aprill 2016 kell 11:30

Stockmanni juht lahkub päevapealt

Stockmanni juht lahkub päevapealt  Foto: Julia Linna

Soome kaubanduskontserni Stockmann tegevjuht Per Thelin paneb tänasest ameti maha, teatas firma pressiteate vahendusel.

Kuni uue juhi leidmiseni täidab tegevjuhi kohuseid kontserni finantsjuht Lauri Veijalainen. Thelin juhtis Stockmanni 2014. a novembrist.

Stockmanni nõukogu juht Jukka Hienonen tänas Thelini panuse eest kontserni uue strateegia elluviimisel. Hienoneni sõnul ei olnud tegemist vallandamisega – Thelin viis firmas läbi saneerimise ja nüüd on aeg keskenduda kasvule, vahendas Kauppalehti.

Stockmanni uus strateegia pandi paika 2014. a detsembris ja selle järel on olulisemateks sammudeks olnud Venemaa kaubamajade ja Seppäla müük. Kontserni uus struktuur jaguneb kolme haru vahel – kaubamajad, kinnisvara ja Lindex. Ümberkorralduste eesmärk on Stockmann uuesti kasumisse saada.

Analüütikute hinnangul ei ole tegemist hea uudisega.

Stockmann üllatas hommikul, tegevjuht Per Thelin lahkub päevapealt. Lahkumine on seotud omanike erimeelsustega. Ei ole hea uudis,“ kommenteerisid aktsiaanalüüse tegeva Inderesi analüütikud Twitteris.

Analüütikute hinnangul on Thelin teinud head tööd. Ilma nende jõuliste sammudeta oleks Stockmann veelgi kehvemas seisus.

„Kommentaarid saneerimise lõppemisest ei ole usutavad. Kaubamajade haru kasumisse saamiseks tuleb veel täiendav suur säästukuur teha. Ka kasvu on vaja, kuid sellest üksi ei piisa,“ on analüütikute hinnang.

OP panga analüütiku Niclas Catani sõnul tekitab tegevjuhi äkiline väljavahetamine ebakindlust firma tuleviku suhtes. Juht lahkub päevapealt ja uut juhti alles hakatakse otsima. Ka Thelinil pole selget uut kohta, kuhu ta Stockmannist siiirdub. Nii võib eeldada põhjuseid, mida firma avalikult pole teada andnud.

„Äkiline lahkumine tõstatab küsimusi, et mis on tegelikult selle lahkumise põhjuseks,“ ütles ta Kauppalehtile. „Kas firma tulemused on olnud rahuldavad, kas oli erimeelsusi ja nii edasi.“ Reeglina lahkub saneerija siis, kui olukord juba paraneb – kaubamajade divisjonis on töö aga ilmselgelt alles pooleli.

Thelin ise kommenteeris Kauppalehtile, et tema ülesanne oli viia läbi suured muutused. Nüüd on aeg edasi liikuda. Stockmannis jätkab ta esialgu siiski nõustajana, nii kaua kui vaja. Kontsern tervikuna peaks tema sõnul tänavu kasumisse jõudma, kaubamajade osa on aga jätkuvalt miinuses.

Stockmanni aktsia on Helsingi börsil täna languses.

Hetkel kuum