Äripäev • 5. aprill 2016 kell 9:00

Panama büroo looja: Londonis on musta raha rohkemgi

Ramon Fonseca  Foto: Scanpix/Reuters

Üks suure infolekke allikaks olnud Panama advokaadibüroo Mossack Fonseca asutajaid ütles intervjuus ajalehele Financial Times, et offshore-firmade asutamine on legitiimne äri ja musta raha leiab New Yorgis ja Londonis palju rohkem kui Panamal.

„Ma ei usu, et siit ühtegi kohtuasja tuleb,“ ütles Ramon Fonseca FT-le, rõhutades, et kõigil on õigus privaatsusele.

Leke tõi välja suure salajaste offshore-firmade võrgustiku, mida väidetavalt kasutatakse valdavalt maksude maksmisest kõrvale hoidmiseks, vara varjamiseks või rahapesuks. Uurivate ajakirjanike rahvusvahelise konsortsiumi ICIJ kätte jõudnud dokumentidest jookseb läbi sadu maailma jõukate ja poliitiliselt mõjukate inimeste nimesid.

„Firmade asutamine ei ole patt,“ pareeris Fonseca.

Venemaa presidendi Vladimir Putini lähikondseid puudutava info kohta ütles ta, et usutavasti on tema ettevõte juba mõni aeg tagasi loobunud selliste inimestega tehinguid tegemast.

 

Tule 12. mail praktilisele loengule sellest, kuidas kuidas rahvusvahelisel maastikul seaduslikult maksukoormust planeerida. 

Rohkem infot siit.

Fonseca viitas, et kaua maksuparadiisi mainet nautinud Panama on oma finantssektori reegleid karmistanud. „Garanteerin, et New Yorgis ja Londonis ja Miamis on musta raha rohkem kui Panamal,“ ütles ta.

Veebruaris pääses Panama nn hallist nimekirjast, kus on riigid, mis rahapesu tõkestamiseks piisavalt ei pinguta.

Fonseca hindab, et tema firma turuosa väga tiheda konkurentsiga nišiturul on vaid 5%. Mis tähendaks, et firmast lekkinud 11,5 miljonit dokumenti oleks vaid jäämäe tipp.

Ta usub, et tema firma ja Panama ümber vallandanud torm läheb mööda.

Hetkel kuum