Äripäev • 17. aprill 2016 kell 11:30

Nädal graafikutes: reservid kahanevad ja piimafirmad hädas

Piimatoodete ekspordikäive kukkus kolmandiku võrra  Foto: PantherMedia/Scanpix

Selle nädala olulisematest graafikutest selgus, kuidas Eesti reservid hooga kahanevad, mismoodi on üks oluline piimatööstus ja üks oluline piimatootja hätta sattunud, kuidas Tallinna Kaubamajal läheb ja kuhu eestlased meelsasti rongiga sõidavad.

Kuigi riigikassasse laekub rekordiliselt makse, kulutab valitsus jooksvalt ka riigireserve – viimase aasta jooksul on varudest iga päev kahanenud üle poole miljoni euro. Samas tempos jätkates on reservid kahe aasta pärast pea olematuks söödud.

Äripäeval õnnestus sel nädalal saada enda käsutusse Oliver Kruuda koostatud saneerimiskava tema raskustes piimatööstusele Tere. Mitu võlausaldajat peab päästeplaani Kruuda järjekordseks trikitamiseks. Kavast selgub, et Tere omakapital on 26,5 miljonit eurot ja varade maht ületab oluliselt kohustuste mahtu.

Eesti suurim piimatootja Halinga jõudis mõne aastaga pankrotieelsesse seisu, omanik süüdistab ülisuure töötasuga juhatajat ja saneerimisnõustajat farmi pankrotti kallutamises omakasu saamiseks, kuid saneerija sõnul on farmil lihtsalt raha otsas. Oma rolli mängis ettevõtte allakäigus ka Tere, kes jättis Halingale saadud piima eest maksmata.

Investor Toomas käis salakuulajana Tallinna Kaubamaja aktsionäride koosolekul. "Kuigi mulle endale ühtegi Tallinna Kaubamaja aktsiat ei kuulu, küsisin aktsionärist sõbralt volituse teda esindada ning marssisin tänasele börsifirma aktsionäride koosolekule kohale," kirjutas Toomas teisipäeval. Tema huvi Kaubamaja vastu on viimasel ajal üha kasvanud, nukrusega on ta pidanud kõrvalt vaatama, kuidas aktsia hind kiirelt üles sööstab ja ettevõte aina dividende kergitab.

Eesti reisirongiliiklust korraldava Elroni rongidega tehti tänavu esimese kolme kuuga üle 1,6 miljoni sõidu, populaarseimad liinid jäävad peamiselt Tallinna lähiümbrusse.

Hetkel kuum