Alyona Stadnik • 16. mai 2016 kell 9:00

Odessas tapeti väidetavalt Marcel Vichmanni advokaat

Odessas lasti maha Marcel Vichmanni huve kaitsnud advokaat.   Foto: Dumskaja

Pühapäeva hilisõhtul avasid Odessas kaks tundmatut tule sõiduauto Lexus pihta, mille roolis oli Ukrainas Eesti ettevõtja Marcel Vichmanni huvisid kaitsnud advokaat Aleksandr P, kes sai kohalikku portaali teada rünnakus surma.

Vichmann ütles Äripäevale, et tema teada on tegemist ennatliku uudisega. 

Odessa kohalik uudistreportaal Dumskaja teatas, et politsei andmetel hukkus „õiguskaitsja“, advokaat Aleksandr P., kes tegeles Eesti investori huvide kaitsmisega Odessa oblastis. Delfi kirjutas, et Vichmanni huve esindanud mees, kes pühapäeva hilisõhtul Ukrainas Odessas rünnaku ohvriks langes, oli tuntud advokaat Aleksandr Pogorelõi. Pogorelõi on Odessa oblasti apellatsioonikohtu kohtuniku Juri Pogorelõi poeg. 

Odessa oblastis Zatokas tegutseb Eesti firma Litus Maris, mis ehitab seal 12 kilomeetri pikkust rannapromenaadi. Kui projekt ellu viiakse, on see pikim promenaad Ukrainas ja üks pikemaid Euroopas. Väljaande Zatokski Arbuz teatel kuulub ettevõte ärimees Marcel Vichmannile, kellele kuulub Zatoka lähedal puhkekeskus.

Konflikti sisu

Zatoka randu ühendava rannapromenaadi ehitamisega alustas Vichmann läinud aastal ning tänavu pidi see jätkuma. Projekti ehitusele on arvestatud kolm aastat. Promenaadi hinnaks on arvestatud 80–100 miljonit grivnat ehk umbes 3,5–4,3 miljonit eurot.

Odessa uudistreportaal Dumskaja kirjutas selle aasta veebruaris, et Litus Maris on kohaliku alevinõukogu kohtusse andnud, sest alevinõukogu ja kohalik meer Vassili Zvjagintsev otsustasid ootamatult investoritele maad rendile mitte anda.

Esimesele kohtuistungile kostja kohale ei ilmunud. Teisel istungil teatas alevinõukogu jurist, et maa investorile üleandmise dokumente kohalikul omavalitsusel ei ole. Zvjagintsev kinnitas, et dokumendid kadusid väga kummalistel asjaoludel - kõik dokumendid on ära varastatud.

Alevinõukogu jurist üritas veenda kohut, et istungit, kus võeti vastu otsus maa eestlastele rentimise kohta, pole üldse toimunud, kuigi on tõendid, mis kinnitavad kõnealuste dokumentide olemasolu.

Uudisteportaal Dumskaja kirjutas veebruaris, et jääb mulje, nagu oleks dokumentide vargus korraldatud just selleks, et rendilepingule mitte alla kirjutada. „Protsessi kunstlik venitamine alevinõukogu poolt ei too kaasa mitte ainult tõsiseid finantskahjusid investorile, vaid annab löögi ka Ukraina mainele rahvusvahelisel areenil,“ kirjutas Dumskaja. Dumskaja märkis, et alevinõukogu üritas maksimaalselt protsessi venitada.

Apellatsioonkaebus esitati viimasel lubatud päeval ning apellatsioonikohtu esimene istung toimus 13. aprillil. Alevinõukogu esindajad esitasid taotluse lükata kohtuistung edasi, sest alevinõukogu juristid ei saa töökoormuse tõttu istungil osaleda. Kuna ühtki dokumenti selle kinnituseks ei olnud, siis kohus taotlust ei rahuldanud.

Seda, kuidas advokaadi mõrv edasist kohtuprotsessi mõjutab, ei oska keegi veel hinnata. Marcel Vichmann jäi Äripäevale täna kättesaamatuks.

Hetkel kuum