Sirje Rank • 1 juuni 2016

Brexit lõpetaks automaatse sisserände EList

Londoni endine linnapea Boris Johnson kampaaniatuuril  Foto: EPA

Kui Suurbritannia Euroopa Liidust lahkub, on riiki edaspidi teretulnud vaid need, kes räägivad inglise keelt ning omavad just selliseid oskusi, mida majandus vajab.

Selline on liidust lahkumise pooldajate n-ö käilakujude – Londoni endise linnapea Boris Johnsoni ja justiitsminister Michael Gove’i visioon Suurbritanniast lahkumisotsuse järel. Ühises deklaratsioonis anti teada, et Suurbritannia võtaks immigratsiooni jaoks Austraalia eeskujul kasutusele samasuguse punktisüsteemi, kirjutas The Telegraph. Järgmisteks parlamendivalimisteks oleks see paigas.

Kui Suurbritannia otsustab EList lahkuda, kaob ära ELi kodanike automaatne õigus Suurbritanniasse elama ja töötama asuda, teatasid Johnson ja Gove.

Austraalia süsteemi järgi saavad sisserändajad viisa vaid siis, kui suudavad oma keeleoskuse, vanuse, varasema töökogemuse, hariduse ja kutseoskustega kokku saada nõutud punktid.

Vaid paar päeva tagasi avaldatud andmed näitasid, et netosisseränne Suurbritanniasse on kasvanud 330 000 inimesele aastas. Johnson ja Gove hoiatavad, et ränne seab surve alla Suurbritannia avaliku sektori teenused – suurenevad kooliklassid ja pikenevad arsti juurde pääsemise järjekorrad.

Sisseränne on Suurbritannia liidust lahkumise pooldajate kõige tugevam trump, kuna läheb brittidele väga korda.

Uued reeglid ei puudutaks Iiri kodanikke ega Suurbritannias juba seaduslikult elavaid teiste ELi riikide kodanikke.

Hetkel kuum