Sirje Rank • 1. juuni 2016
Jaga lugu:

Google aitab mõista majanduses toimuvat

Google'i otsingumootor  Foto: Scanpix/Reuters

Soome majandusuuringute instituut ETLA on arendanud ideed, et analüüsides seda, mida inimesed interneti otsingumootorite abil otsivad, saaks täpsemini ja varem prognoosida majanduses toimuvaid protsesse.

See oleks kasulik töövahend poliitikakujundajatele.

„Inimeste tegevus internetis on korrelatsioonis reaalse maailmaga ja mis veelgi olulisem, me saame seda korrelatsiooni tõenäoliselt ka majandusprognoosides kasutada,“ ütles ETLA teadur Joonas Tuhkuri, kes projekti veab. „Igas kuus tehakse Google’i otsingumootoris üle 100 miljardi otsingu ja iga otsing väljendab kellegi huvi millegi vastu või vajadust millegi järele,“ vahendas agentuur Bloomberg.

ETLA väidab, et suudab selliseid otsisõnu nagu „töötu abiraha“ või „karjäärinõustamine“ jälgides hinnata töötust reaalajas. Läinud nädalal näitas ETLA töötuse indeks Suurbritannias töötuseks 4,93%, Hispaanias 20,58%, Soomes 11,11% ja Prantsusmaal 10,14%. Ametliku statistika järgi oli töötuse määr Suurbritannias esimeses kvartalis 5,1%, Hispaanias 21%, Prantsusmaal 10,2%. Töötuse määr Soomes oli aprillis 9,8%.

ETLA plaanib sama meetodi laiendada eluasemeturule. Samuti analüüsitakse internetiotsinguid Süürias, et üritada selle baasil prognoosida pagulaste liikumist Euroopasse.

Jaga lugu:
Hetkel kuum