Brexit: võimalik mõju turgudel

22. juuni 2016, 09:00
Viimased kampaaniapäevad enne referendumit 23. juunil
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160622/NEWS/160629928/AR/0/Suurbritannia-referendum.jpg

Mis juhtub turgudel, kui britid peaksid ennast neljapäeval toimuval referendumil Euroopa Liidust välja hääletama?

Agentuur Bloomberg on kokku pannud järgmise ülevaate:

Aktsiad

Kui britid lahkuvad, läheb Euroopa aktsiate kehv aasta veelgi kehvemaks. Riskide modelleerimisega tegelev Axioma Inc hindab, et aktsiad võivad kaotada veerandi oma väärtusest.  

UBS Group AG varahalduse üksus hindab, et FTSE 100 indeks võib kukkuda 10%. Kui meenutada, kui kõvasti kukkusid Saksamaa aktsiad tihedate sidemete pärast Hiinaga, ei luba see DAX-indeksile midagi head. Neil firmadel sõltub 9% kogukäibest Suurbritanniast, mis on vaid protsendipunkti võrra vähem Hiina osakaalust, osutab Goldman Sachs.

Helge laik Euroopa börsidel on kulla kaevandamisega tegelevad firmad. 

Suurbritannia kauplejad otsivad varju rahvusvahelistes firmades, väljudes vaid koduturule keskendunud ettevõtetest. Suured firmad kannataksid turbulentsist ilmselt vähem – FTSE 100 indeksi firmade käibest 80% ja varadest 55% on väljaspool Suurbritanniat, hindab Goldman Sachs.

Valuutad

Ilmselgelt mõjutaks brittide lahkumine Euroopa Liidust naela kurssi. Agentuuri Bloomberg küsitletud analüütikud prognoosivad langust vähemalt viimase 30 aasta madalaimale tasemele. Teised ELiga seotud valuutad kannatavad samuti, euro eelkõige.

Euro satub surve alla, kuna brittide eurost lahkumine võib kahjustada kaubavahetust ning julgustada ka teisi liikmesriike oma suhteid Euroopa Liiduga uuesti läbi rääkima.

Jaapani jeen ja Šveitsi frank, mis on traditsioonilised turvavaluutad, tõenäoliselt tugevnevad. Šveitsi frank on juba kerkinud euro suhtes selle aasta kõrgeimale tasemele.

USA dollaril võib minna kõige paremini. USA keskpanga poliitikategijad suhtuvad dollari tugevnemisse rahulikumalt, interventsiooni ohtu ei nähta.

Norra kroon on võimaliku Brexiti puhul üks haavatavamaid. Suurbritannia on Norra suuruselt teine kaubanduspartner ning kui turud peaksid Brexiti järel riskide suhtes aremaks muutuma, surub see alla ka toorme hinna. Norra puhul siis nafta.

Ka Rootsi kroon võib nõrgeneda, kuna turud võivad rootslasi samuti EList lahkujaks pidada, ütles Credit Agricole valuutastrateeg Valentin Marinov.

Võlakirjad

Nõudlus madalama riskiga varade järele viib ilmselt Brexiti korral enim nõutud võlakirjade tootluse veelgi madalamale. Investorid juba pagevad Saksamaa, Jaapani ja USA võlakirjadesse, viies selleni, et üha sagedamini makstakse laenu andmise eest laenu võtjale peale. Ka Saksamaa kümneaastase tähtajaga võlakirjade tootlus on miinuses ära käinud. Niisamuti Šveitsi kolmekümne aasta pikkuse võlakirja tootlus.

ING Groep NV strateeg Martin van Vliet ei välista, et võlakirjade tootlus võib hõlpsalt alaneda 15 baaspunkti, kui britid peaksid EList lahkuma.

Nõudlus suurema riskiga Itaalia, Portugali ja Hispaania võlakirjade järele on vähenenud.

Vilet’ sõnul on ohus ka Iirimaa võlakirjad, kuna Iirimaal on Suurbritanniaga väga tihedad majandussidemed.

Arenevad turud

Analüütikud ei hinda mõju arenevatele turgudele kuigi suureks. Kaubandussidemed Suurbritanniaga pole väga tihedad ja vähenenud on sõltuvus väliskapitalist.

Ida-Euroopa valuutadest on Brexiti suhtes kõige tundlikumad Poola zlott ja Ungari forint.

Ettevõtete võlakirjad

JPMorgani varahaldus vähendab Suurbritannia firmade võlakirjade hulka oma portfellis, leides, et brittide lahkumise mõju on alahinnatud.

„Lahkumise korral on languse risk suurem kui tõusuperspektiiv puhuks, kui otsustatakse jääda,“ ütles krediidiportfelli haldur Andreas Michalitsianos.

Kui aga britid otsustavad jääda

Sellisel juhul hindavad Morgan Stanley strateegid, et FTSE 100 indeks võib kerkida ligi 14% ja Euro Stoxx 50 indeks ligi 16%. Eeldatakse, et 2001. aastast arvates suurim sularaha „kuhi“ hakkab aktsiatesse tagasi minema. Mingit kiiret tõusu aga ei tule, ütles Charles Schwab & Co globaalsete turgude strateeg Jeffrey Kleintop.

„Globaalsete aktsiate languse ulatus pärast seda, kui liidust lahkujate edumaa hakkas kasvama, näitas seda, et turud arvestasid sellega, et britid jäävad liitu. Mis tähendab, et kui nii lähebki, siis suurt rallit ei tule, arvab Kleintop.

Nael võib agentuuri Bloomberg küsitletuid analüütikute hinnangul kerkida 1,50 euro tasemele. Euro tugevneks pisut dollari suhtes ja nõrgeneks naela suhtes, prognoosib Goldman Sachs.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. June 2016, 09:04

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing