Artikkel
 • Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Eesti õigusturgu valitseb BIG4

  Tänaseks on turg ennast oluliselt ümber mänginud ja tekkinud on neli suurbürood nn BIG4. Foto: Sven Arbet

  Advokaadibüroode käibe ja kasumi edetabeli tipus on aastast aastasse samad tegijad, kuid tänavu on liidrikohal uustulnuk. Oluliselt ümber mängitud õigusturu esirinnas troonivad neli suurbürood ehk BIG4.

  Eesti advokaadibüroode kogukäive oli eelmisel aastal üle 64 miljoni euro, aasta tagasi oli see üle 57 miljoni euro. Käibe poolest oli mullu suurim advokaadibüroo Cobalt, kes teenis 7,3 miljonit eurot. Turuliidriks tõusis büroo eelkõige tänu Cobalti (endine Lawin) ja Boreniuse ühinemisele. Tegemist on ka advokaatide arvu poolest suurima bürooketiga Baltimaades ja Valgevenes, kus töötab enam kui 180 advokaati.
  „Ühinemise põhieesmärk on ikkagi sünergia,“ märkis Cobalt Eesti juhtivpartner Jaanus Mody. Tema sõnul reageerib õigusabiteenuste turg  muutustele samamoodi nagu iga teine sektor – kui majanduses on aktiivne periood, läheb hästi ka enamikul advokaadibüroodel, ning vastupidi. Siiski on tema sõnul ühe aasta muutuste põhjal ennatlik teha põhjalikumaid järeldusi.
  Stabiilsed tegijad
  Stabiilselt iga-aastast kasvu näitavad advokaadibüroo Varul ning Eipre & Partnerid.
  Varuli büroo käive oli mullu 3,5 miljonit eurot, kasvades aastaga 2%. „Eelmise perioodi käibe kasvu taga on büroo laienemine,“ kommenteeris omanimelise büroo vanempartner Paul Varul. „Muidugi räägib kasvav käive ka heast teenusest, klientide usaldusest, professionaalsuse ja efektiivsuse kasvust.“
  Varul ütles, et tänaseks on turg ennast oluliselt ümber mänginud ja tekkinud on neli suurbürood ehk nn BIG4. „Samas on juurde tulnud uusi tegijaid, kes suurtele konkurentsi pakuvad,“ märkis ta.
  Kohalikul turul on büroo pidevalt kasvanud. „Viimase aasta jooksul oleme tööle võtnud häid spetsialiste ja tulevatel aastatel on plaan kiires tempos kasvada. Kindlasti ei ole meil plaanis 4. kohaga rahulduda,“ märkis Varul.
  Advokaadibüroo Eipre & Partnerid käive oli mullu 358 311 eurot, kasvades pea 40%. Kasum oli eelmisel aastal 59 267 eurot, aasta varem oli see kõigest 1938 eurot.
  "Eipre & Partnerid on 14 tegutsemisaasta jooksul stabiilselt laienenud, ja me püsisime konkurentsivõimelisena ka majanduslanguse ajal,“ lausus Eipre & Partnerite juhtivpartner Terje Eipre. Tema sõnul on käibe ja kasumi kasvu taga klientide usaldusväärsus. „Vaatamata tihedale konkurentsile tööpuudust meie büroos ei ole. Kui teed tööd ja näed vaeva, siis tuleb ka hea majandustulemus.“
  Uus põlvkond tuleb hooga
  Suurema käibe kasvuga paistavad silma n-ö uue põlvkonna bürood. Näiteks Supremia, mille lõid 2014. aasta lõpus Maria Mägi advokaadibüroo endised advokaadid.
  "Peame oma esimest tegevusaastat väga edukaks, see ületas selgelt ootusi, eriti arvestades, et suure osa võttis büroo käivitamine ja töökeskkonna loomine, ning seda kõike alguses vaid kolme advokaadiga,“ lausus Supremia vandeadvokaat Tarvo Lindma. Büroo eelmise aasta käive oli 306 342 eurot, millega nad on käibe edetabelis 38. kohal, ja kasum 40 508 eurot, mis andis edetabelis 50. koha.
  Selle aasta käivet ei osanud Lindma veel prognoosida, kuid märkis, et kindlasti on see oluliselt suurem kui esimese tegevusaasta oma. „Eelkõige mõjutab tulemust see, et teisel tegevusaastal ei kulunud ressurssi büroo käivitamisele ning samuti on kasvanud partnerite ring,“ selgitas Lindma. 
  Kõik see on tema sõnul võimaldanud märkimisväärselt suurendada klientide arvu ja töö mahtu, kuid büroo kasv ei ole neile eraldi eesmärk. "Väga ekstensiivne laienemine sunniks meid oma põhimõtteid korrigeerima, kuid seda kindlasti teha ei taha,“ sõnas Lindma. „Paremat tööd tunnustakse alati, ja küll see siis juba paistab ka finantsnäitajatest.“
  Esimesel aastal TOP 20 seas
  Eelmisel aastal Glikman Alvin & Partnerite mitmest advokaadist alguse saanud LinkLaw näitas juba oma esimesel tegevusaastal korralikku käivet, tõustes TOP 20 sekka. „Tulemused on ootuspärased ja näitavad, et oleme oma käivitumisaastal turutrende õigesti hinnanud,“ lausus büroo juhtivparter Toomas Tamme.
  Tänavust aastat hinnates näeb Tamme mullusega võrreldes kasvu. „Eriti arvestades seda, et meie mullune majandusaruanne kajastab üheksa kalendrikuu tegevusi. Sel aastal oleme kasvanud ning tiim on täienenud,“ lausus ta. Kuigi laienemine ei ole neil eesmärk omaette, näeb Tamme juba praegu, et neil on ühe-kahe tarmuka kolleegi jagu veel kasvuruumi.
  Advokaadibüroost Tark Grunte Sutkiene välja kasvanud Derling, kes on turul tegutsenud kolm kuud, seab eesmärgiks jõuda esikümne sekka. Büroo juhtivpartneri Hannes Vallikivi sõnul on oluline hoida oma inimesi ja maksta neile turu keskmisest kõrgemat palka. „Uustulnukana peame alles kasvatama oma kaubamärgi tuntust ja prestiiži tööandjana,“ märkis Vallikivi.
  Rahutu õigusturg
  Advokaaditeenuste turul on viimasel aastal palju muutusi, büroode lagunemisi, partnerite ja brändivahetusi. Advokaatide sõnul on endiselt ruumi ka uutele büroodele. 
  Üks aasta märkimisväärsemaid sündmusi oli Boreniuse ja Cobalti (end Lawin – toim) ühinemine ja koondumine kaubamärgi Cobalt alla. „Turg reguleerib ennast ise, tasakaalu tagamiseks peaks olema nii väikeseid kui suuri büroosid. Kui koos on büroode konkurentsieelis suurem, siis tasub ühinemist kaaluda,“ selgitas Cobalt Eesti juhtivpartner Jaanus Mody.
  Tema sõnul sõltub ühinemise mõttekus võimalusest tõsta konkurentsivõimet. "Ühinemisel on võtmeküsimuseks sarnane kultuur, mida ei olegi eri büroode puhul nii lihtne leida," märkis Mody. Cobaltist sai pärast ühinemist Eesti juhtiv advokaadibüroo, mille käive oli mullu pea 7,3 miljonit eurot. 
  Eelmise aasta TOP 10 büroodest langes käive Raidla Ellexil ja BLSil (end Glikman & Partnerid) - BLSil langes 15%, Raidla Ellexil 5%.
  Raidla Ellexi juhtivpartner Ants Nõmper märkis, et tegelikult on nemad turul toimuvate protsesside käivitajad. „Õigusturul algas doominoefekt Ellexi moodustamisega, kui Eesti, Läti ja Leedu kõige kõrgema reitinguga bürood otsustasid luua uue ühenduse, mis ka eelmise aasta mais Ellexi nime all välja tuli,“ lausus Nõmper.
  Sellele ühinemisele järgnes omakorda Boreniuse kadumine Eesti turult ning ühinemine Cobaltiga. Seejärel lagunes Varuli Balti võrgustik ja killustus Tark Grunte Sutkiene - Varuli bürooga liitusid varem Aare Targaga koos toimetanud Läti advokaadibüroo Grunte ja Leedu büroo Sutkiene; Targa endine partner Risto Vahimets aga liitus Raidla Ellexi meeskonnaga ning samuti Targa büroost lahkunud Hannes Vallikivi juhtimisel loodi uus büroo TGS.
  Kliendid on aina teadlikumad
  Advokaadibüroo Supremia vandeadvokaadi Tarvo Lindma sõnul on advokaatide arvukuse pidev kasv toonud ühest küljest kaasa suurema konkurentsi. „Seda ilmestab ka fakt, et advokaaditeenuse hind on võrreldes teiste teenuste ja kaupade hindadega viimase kahekümne aasta võrdluses üks kõige vähem kasvanud hindasid," lausus Lindma.
  Ta lisas, et konkurentsiolukorra muutus selgitab osaliselt paljude büroode käibe langust. „Samal ajal on oluliselt muutunud ka klientide hoiakud ja suhtumine. Kliendid on järjest teadlikumad, hindavad rohkem teenuse sisu ja efektiivsust,“ ütles Lindma.
  163 advokaadibüroost langes eelmisel aastal käive 86-l.
  Klient teab Lindma sõnul väga täpselt, mida soovib. „Pikad ilukõned, ebarealistlikud lubadused või eksklusiivne nahkdiivan nõupidamisruumis ei ole ammu müügiargument, pigem vastupidise mõjuga,“ märkis ta. „Kliendi jaoks on oluline usaldus ja personaalne lähenemine, teadmine, et tema probleemiga tegeleb usaldusalune inimene, mitte anonüümne büroo."
  Lindma leiab, et kindlasti on iga teenuse turul alati ruumi uutele tulijatele ja kui kitsaks läheb, siis teevad kliendid valiku ja alles jäävad need, kes vastavad kõige paremini klientide ootustele.
  Advokaadibüroo LinkLaw juhtivpartner Toomas Tamme lisab, et viimase aja trendidest paistab silma, et kliendile igakülgse õigusabi osutamiseks pole ilmtingimata vaja üleval pidada suurt ja mitmetasandilist organisatsiooni. „Seda nihet peegeldavad viimase paari aasta arengud meie õigusabi- ja nõustamisteenuste turul,“ märkis ta. „Samuti on olulised võimekad koostööpartnerid, et pakkuda teenust ka piiri taga, seepärast on oluline omada kontaktpunkte võtmeriikides, alates Põhjalast kuni Euroopa finants- ja majanduskeskusteni,“ selgitas Tamme.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Olulisemad lood

Tõnu Mertsina: ettevõtete kasvuväljavaade halveneb
Ettevõtetel on üha keerulisem suunata oma suureks paisunud kulusid edasi teistele ettevõtetele ja lõpptarbijatele, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Ettevõtetel on üha keerulisem suunata oma suureks paisunud kulusid edasi teistele ettevõtetele ja lõpptarbijatele, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Kristiina Saal: viis soovitust, kuidas leida meeskonda õiged inimesed
Värbamiskuulutuste põhjal pakub sageli tööd maailma ägedaim ettevõte. Selgem sõnum ning oma eripärade tundmine töötab paremini, kirjutab CVO Recruitmenti värbamispartner ja juhtgrupi liige Kristiina Saal.
Värbamiskuulutuste põhjal pakub sageli tööd maailma ägedaim ettevõte. Selgem sõnum ning oma eripärade tundmine töötab paremini, kirjutab CVO Recruitmenti värbamispartner ja juhtgrupi liige Kristiina Saal.
USA aktsiaturg lõpetas päeva väikeses miinuses
USA aktsiaturg langes teisipäeval kolmandat päeva järjest, kui investorid ootavad juba detsembrikuu Föderaalreservi istungit, mis näitab, millisel määral Föderaalreserv aeglustab intresside tõstmise tempot. Nafta hind teisipäeval kerkis, kui investorid eeldavad, et Hiina lõdvendab Covidi levikust tingitud liikumispiiranguid, mis tooks nafta nõudluse suuremalt tagasi, vahendab Reuters.
USA aktsiaturg langes teisipäeval kolmandat päeva järjest, kui investorid ootavad juba detsembrikuu Föderaalreservi istungit, mis näitab, millisel määral Föderaalreserv aeglustab intresside tõstmise tempot. Nafta hind teisipäeval kerkis, kui investorid eeldavad, et Hiina lõdvendab Covidi levikust tingitud liikumispiiranguid, mis tooks nafta nõudluse suuremalt tagasi, vahendab Reuters.
Reaalajas börsiinfo
Suures kahjumis Operaili kaubaveod on tänavu vähenenud poole võrra
Riigile kuuluva raudteevedude ettevõtte Operail kaubamahud on Vene sõja tõttu kokku kuivanud ning kasumi asemel vaatab esimese 9 kuu tulemustest vastu 3,5 miljoni euro suurune kahjum.
Riigile kuuluva raudteevedude ettevõtte Operail kaubamahud on Vene sõja tõttu kokku kuivanud ning kasumi asemel vaatab esimese 9 kuu tulemustest vastu 3,5 miljoni euro suurune kahjum.
Kas ennetada tööstressi või tegeleda tagajärgedega?
Vaimse tervise kuu on läbi, aga see ei tähenda sugugi, et vaimne tervis oleks sellega kuidagi korda saanud. Vastupidi: ees on ootamas rasked ajad – külm ja pime talv, teadmatus sõja asjus, toodete ja teenuste hinnatõusu tõttu ka majanduslikult keerulised ajad –, nii et pigem tasuks ennetavalt töötajate vaimsele tervisele rohkemgi tähelepanu pöörata.
Vaimse tervise kuu on läbi, aga see ei tähenda sugugi, et vaimne tervis oleks sellega kuidagi korda saanud. Vastupidi: ees on ootamas rasked ajad – külm ja pime talv, teadmatus sõja asjus, toodete ja teenuste hinnatõusu tõttu ka majanduslikult keerulised ajad –, nii et pigem tasuks ennetavalt töötajate vaimsele tervisele rohkemgi tähelepanu pöörata.
Milrem Robotics saadab Ukrainasse 14 robotsõidukit
Eestis loodud robootika ja autonoomsete süsteemide arendaja Milrem Robotics ja Saksa kaitsetööstus Krauss-Maffei Wegmann saadavad 14 mehitamata maasõidukit THeMIS Ukrainasse.
Eestis loodud robootika ja autonoomsete süsteemide arendaja Milrem Robotics ja Saksa kaitsetööstus Krauss-Maffei Wegmann saadavad 14 mehitamata maasõidukit THeMIS Ukrainasse.
Raadiohommikus: gaasi haalamisest ja koroonatestide lõppemisest
Kolmapäeva hommikul räägime Äripäeva raadio hommikuprogrammis nii meditsiiniärist, gaasiterminali haalamiskaist kui ka Eesti sisemajanduse koguproduktist ja mainekast arvamuskonkursist.
Kolmapäeva hommikul räägime Äripäeva raadio hommikuprogrammis nii meditsiiniärist, gaasiterminali haalamiskaist kui ka Eesti sisemajanduse koguproduktist ja mainekast arvamuskonkursist.

Olulisemad lood

Tallinkist läinud finantsjuht: oli sobilik hetk edasi liikuda
"Finantsdirektori positsioonil Tallinkis olin tõesti vaid kaks aastat, kuid minu lahkumise hetkeks oli selge, et kõige sügavam koroonakriisi põhi on ettevõttel seljataha jäetud ning edasised trendid liiguvad õiges suunas," ütles Tallinkist kinnisvaraarendusfirmasse Liven läinud finantsjuht Joonas Joost.
"Finantsdirektori positsioonil Tallinkis olin tõesti vaid kaks aastat, kuid minu lahkumise hetkeks oli selge, et kõige sügavam koroonakriisi põhi on ettevõttel seljataha jäetud ning edasised trendid liiguvad õiges suunas," ütles Tallinkist kinnisvaraarendusfirmasse Liven läinud finantsjuht Joonas Joost.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.