Artikkel
  • Kuula
    Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

    Eesti õigusturgu valitseb BIG4

    Tänaseks on turg ennast oluliselt ümber mänginud ja tekkinud on neli suurbürood nn BIG4. Foto: Sven Arbet

    Advokaadibüroode käibe ja kasumi edetabeli tipus on aastast aastasse samad tegijad, kuid tänavu on liidrikohal uustulnuk. Oluliselt ümber mängitud õigusturu esirinnas troonivad neli suurbürood ehk BIG4.

    Eesti advokaadibüroode kogukäive oli eelmisel aastal üle 64 miljoni euro, aasta tagasi oli see üle 57 miljoni euro. Käibe poolest oli mullu suurim advokaadibüroo Cobalt, kes teenis 7,3 miljonit eurot. Turuliidriks tõusis büroo eelkõige tänu Cobalti (endine Lawin) ja Boreniuse ühinemisele. Tegemist on ka advokaatide arvu poolest suurima bürooketiga Baltimaades ja Valgevenes, kus töötab enam kui 180 advokaati.
    „Ühinemise põhieesmärk on ikkagi sünergia,“ märkis Cobalt Eesti juhtivpartner Jaanus Mody. Tema sõnul reageerib õigusabiteenuste turg  muutustele samamoodi nagu iga teine sektor – kui majanduses on aktiivne periood, läheb hästi ka enamikul advokaadibüroodel, ning vastupidi. Siiski on tema sõnul ühe aasta muutuste põhjal ennatlik teha põhjalikumaid järeldusi.
    Stabiilsed tegijad
    Stabiilselt iga-aastast kasvu näitavad advokaadibüroo Varul ning Eipre & Partnerid.
    Varuli büroo käive oli mullu 3,5 miljonit eurot, kasvades aastaga 2%. „Eelmise perioodi käibe kasvu taga on büroo laienemine,“ kommenteeris omanimelise büroo vanempartner Paul Varul. „Muidugi räägib kasvav käive ka heast teenusest, klientide usaldusest, professionaalsuse ja efektiivsuse kasvust.“
    Varul ütles, et tänaseks on turg ennast oluliselt ümber mänginud ja tekkinud on neli suurbürood ehk nn BIG4. „Samas on juurde tulnud uusi tegijaid, kes suurtele konkurentsi pakuvad,“ märkis ta.
    Kohalikul turul on büroo pidevalt kasvanud. „Viimase aasta jooksul oleme tööle võtnud häid spetsialiste ja tulevatel aastatel on plaan kiires tempos kasvada. Kindlasti ei ole meil plaanis 4. kohaga rahulduda,“ märkis Varul.
    Advokaadibüroo Eipre & Partnerid käive oli mullu 358 311 eurot, kasvades pea 40%. Kasum oli eelmisel aastal 59 267 eurot, aasta varem oli see kõigest 1938 eurot.
    "Eipre & Partnerid on 14 tegutsemisaasta jooksul stabiilselt laienenud, ja me püsisime konkurentsivõimelisena ka majanduslanguse ajal,“ lausus Eipre & Partnerite juhtivpartner Terje Eipre. Tema sõnul on käibe ja kasumi kasvu taga klientide usaldusväärsus. „Vaatamata tihedale konkurentsile tööpuudust meie büroos ei ole. Kui teed tööd ja näed vaeva, siis tuleb ka hea majandustulemus.“
    Uus põlvkond tuleb hooga
    Suurema käibe kasvuga paistavad silma n-ö uue põlvkonna bürood. Näiteks Supremia, mille lõid 2014. aasta lõpus Maria Mägi advokaadibüroo endised advokaadid.
    "Peame oma esimest tegevusaastat väga edukaks, see ületas selgelt ootusi, eriti arvestades, et suure osa võttis büroo käivitamine ja töökeskkonna loomine, ning seda kõike alguses vaid kolme advokaadiga,“ lausus Supremia vandeadvokaat Tarvo Lindma. Büroo eelmise aasta käive oli 306 342 eurot, millega nad on käibe edetabelis 38. kohal, ja kasum 40 508 eurot, mis andis edetabelis 50. koha.
    Selle aasta käivet ei osanud Lindma veel prognoosida, kuid märkis, et kindlasti on see oluliselt suurem kui esimese tegevusaasta oma. „Eelkõige mõjutab tulemust see, et teisel tegevusaastal ei kulunud ressurssi büroo käivitamisele ning samuti on kasvanud partnerite ring,“ selgitas Lindma. 
    Kõik see on tema sõnul võimaldanud märkimisväärselt suurendada klientide arvu ja töö mahtu, kuid büroo kasv ei ole neile eraldi eesmärk. "Väga ekstensiivne laienemine sunniks meid oma põhimõtteid korrigeerima, kuid seda kindlasti teha ei taha,“ sõnas Lindma. „Paremat tööd tunnustakse alati, ja küll see siis juba paistab ka finantsnäitajatest.“
    Esimesel aastal TOP 20 seas
    Eelmisel aastal Glikman Alvin & Partnerite mitmest advokaadist alguse saanud LinkLaw näitas juba oma esimesel tegevusaastal korralikku käivet, tõustes TOP 20 sekka. „Tulemused on ootuspärased ja näitavad, et oleme oma käivitumisaastal turutrende õigesti hinnanud,“ lausus büroo juhtivparter Toomas Tamme.
    Tänavust aastat hinnates näeb Tamme mullusega võrreldes kasvu. „Eriti arvestades seda, et meie mullune majandusaruanne kajastab üheksa kalendrikuu tegevusi. Sel aastal oleme kasvanud ning tiim on täienenud,“ lausus ta. Kuigi laienemine ei ole neil eesmärk omaette, näeb Tamme juba praegu, et neil on ühe-kahe tarmuka kolleegi jagu veel kasvuruumi.
    Advokaadibüroost Tark Grunte Sutkiene välja kasvanud Derling, kes on turul tegutsenud kolm kuud, seab eesmärgiks jõuda esikümne sekka. Büroo juhtivpartneri Hannes Vallikivi sõnul on oluline hoida oma inimesi ja maksta neile turu keskmisest kõrgemat palka. „Uustulnukana peame alles kasvatama oma kaubamärgi tuntust ja prestiiži tööandjana,“ märkis Vallikivi.
    Rahutu õigusturg
    Advokaaditeenuste turul on viimasel aastal palju muutusi, büroode lagunemisi, partnerite ja brändivahetusi. Advokaatide sõnul on endiselt ruumi ka uutele büroodele. 
    Üks aasta märkimisväärsemaid sündmusi oli Boreniuse ja Cobalti (end Lawin – toim) ühinemine ja koondumine kaubamärgi Cobalt alla. „Turg reguleerib ennast ise, tasakaalu tagamiseks peaks olema nii väikeseid kui suuri büroosid. Kui koos on büroode konkurentsieelis suurem, siis tasub ühinemist kaaluda,“ selgitas Cobalt Eesti juhtivpartner Jaanus Mody.
    Tema sõnul sõltub ühinemise mõttekus võimalusest tõsta konkurentsivõimet. "Ühinemisel on võtmeküsimuseks sarnane kultuur, mida ei olegi eri büroode puhul nii lihtne leida," märkis Mody. Cobaltist sai pärast ühinemist Eesti juhtiv advokaadibüroo, mille käive oli mullu pea 7,3 miljonit eurot. 
    Eelmise aasta TOP 10 büroodest langes käive Raidla Ellexil ja BLSil (end Glikman & Partnerid) - BLSil langes 15%, Raidla Ellexil 5%.
    Raidla Ellexi juhtivpartner Ants Nõmper märkis, et tegelikult on nemad turul toimuvate protsesside käivitajad. „Õigusturul algas doominoefekt Ellexi moodustamisega, kui Eesti, Läti ja Leedu kõige kõrgema reitinguga bürood otsustasid luua uue ühenduse, mis ka eelmise aasta mais Ellexi nime all välja tuli,“ lausus Nõmper.
    Sellele ühinemisele järgnes omakorda Boreniuse kadumine Eesti turult ning ühinemine Cobaltiga. Seejärel lagunes Varuli Balti võrgustik ja killustus Tark Grunte Sutkiene - Varuli bürooga liitusid varem Aare Targaga koos toimetanud Läti advokaadibüroo Grunte ja Leedu büroo Sutkiene; Targa endine partner Risto Vahimets aga liitus Raidla Ellexi meeskonnaga ning samuti Targa büroost lahkunud Hannes Vallikivi juhtimisel loodi uus büroo TGS.
    Kliendid on aina teadlikumad
    Advokaadibüroo Supremia vandeadvokaadi Tarvo Lindma sõnul on advokaatide arvukuse pidev kasv toonud ühest küljest kaasa suurema konkurentsi. „Seda ilmestab ka fakt, et advokaaditeenuse hind on võrreldes teiste teenuste ja kaupade hindadega viimase kahekümne aasta võrdluses üks kõige vähem kasvanud hindasid," lausus Lindma.
    Ta lisas, et konkurentsiolukorra muutus selgitab osaliselt paljude büroode käibe langust. „Samal ajal on oluliselt muutunud ka klientide hoiakud ja suhtumine. Kliendid on järjest teadlikumad, hindavad rohkem teenuse sisu ja efektiivsust,“ ütles Lindma.
    163 advokaadibüroost langes eelmisel aastal käive 86-l.
    Klient teab Lindma sõnul väga täpselt, mida soovib. „Pikad ilukõned, ebarealistlikud lubadused või eksklusiivne nahkdiivan nõupidamisruumis ei ole ammu müügiargument, pigem vastupidise mõjuga,“ märkis ta. „Kliendi jaoks on oluline usaldus ja personaalne lähenemine, teadmine, et tema probleemiga tegeleb usaldusalune inimene, mitte anonüümne büroo."
    Lindma leiab, et kindlasti on iga teenuse turul alati ruumi uutele tulijatele ja kui kitsaks läheb, siis teevad kliendid valiku ja alles jäävad need, kes vastavad kõige paremini klientide ootustele.
    Advokaadibüroo LinkLaw juhtivpartner Toomas Tamme lisab, et viimase aja trendidest paistab silma, et kliendile igakülgse õigusabi osutamiseks pole ilmtingimata vaja üleval pidada suurt ja mitmetasandilist organisatsiooni. „Seda nihet peegeldavad viimase paari aasta arengud meie õigusabi- ja nõustamisteenuste turul,“ märkis ta. „Samuti on olulised võimekad koostööpartnerid, et pakkuda teenust ka piiri taga, seepärast on oluline omada kontaktpunkte võtmeriikides, alates Põhjalast kuni Euroopa finants- ja majanduskeskusteni,“ selgitas Tamme.
  • Hetkel kuum
Myraka ettevõtlusblogi: Ford Transit gloria mundi
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Tehnoloogiasektor sügavas languses: Nvidia kaotas oma väärtusest kümnendiku
Selle nädala jooksul on “Suurepärase Seitsme” aktsiate langus kustutanud nende turukapitalisatsioonist kokku enam kui 900 miljardit dollarit, mis on lähedal grupi ajaloo suurimale nädalasele kaotusele.
Selle nädala jooksul on “Suurepärase Seitsme” aktsiate langus kustutanud nende turukapitalisatsioonist kokku enam kui 900 miljardit dollarit, mis on lähedal grupi ajaloo suurimale nädalasele kaotusele.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Myraka ettevõtlusblogi: Ford Transit gloria mundi
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Metallitööstus sunnib end raskel ajal vastu võtma iga töö
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Amazoni rüpes edu nautiv Eesti ettevõtja: Jeff Bezose juhtimisprintsiibid sobivad meile hästi
Mari Jolleri esimene firma läks põhja, teise müüs ta maha ning kolmas müüdi ligi kaks aastat tagasi hiiglaslikule Amazonile. Selle kaisus on ettevõte Jolleri teatel uue tuule tiibadesse saanud.
Mari Jolleri esimene firma läks põhja, teise müüs ta maha ning kolmas müüdi ligi kaks aastat tagasi hiiglaslikule Amazonile. Selle kaisus on ettevõte Jolleri teatel uue tuule tiibadesse saanud.
Kas rohepööre tähendab eurokommunismi? Või on see lihtsalt üks utoopia?
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
Elektrifirma kogemus särtsuautodega: kõikide kulude ennustamisega pole pihta läinud
Eesti Energia autoparki on kuulunud enam kui kümme aastat elektriautod ning ettevõte peab vaatamata muutunud kuludele särtsuautosid mõistlikeks.
Eesti Energia autoparki on kuulunud enam kui kümme aastat elektriautod ning ettevõte peab vaatamata muutunud kuludele särtsuautosid mõistlikeks.
Eesti sai Euroopa rahakotist 122 miljonit eurot
Euroopa Komisjon tegi reedel taaste- ja vastupidavusrahastust (RRF) Eestile järjekorras teise väljamakse mahus 122,3 miljonit eurot, kuna Eesti on täitnud kõik taastekava kolmanda osamakse eeltingimuseks seatud eesmärgid.
Euroopa Komisjon tegi reedel taaste- ja vastupidavusrahastust (RRF) Eestile järjekorras teise väljamakse mahus 122,3 miljonit eurot, kuna Eesti on täitnud kõik taastekava kolmanda osamakse eeltingimuseks seatud eesmärgid.
Usaldamatus valitsuse majanduspoliitika suhtes on järsult kasvanud
Üheks suuremaks ettevõtteid mõjutavaks probleemiks on tõusnud vähene usaldus valitsuse majanduspoliitika suhtes, selgus täna esitletud majanduse konjunktuuri kvartaalsest ülevaatest.
Üheks suuremaks ettevõtteid mõjutavaks probleemiks on tõusnud vähene usaldus valitsuse majanduspoliitika suhtes, selgus täna esitletud majanduse konjunktuuri kvartaalsest ülevaatest.