Kadi Neemre • 1. september 2016 kell 15:59

USA tootmisaktiivsuse langus ehmatas turge

Foto: EPA

Augusti tootmisaktiivsuse šokeeriv langus alandas turgude ootusi Föderaalreservi kavandavata intressimäärade tõusu osas ning tõstatas taas küsimuse majanduse tervise suhtes.

ISM tootmisindeks kukkus 49,4 punktile; analüütikud prognoosisid indeksi väärtuseks 52 punkti. Kui indeks jääb alla 50 punkti, peetakse seda languseks.

“See on väga halb. Majanduses oleks justkui kaks paralleelset lugu ning see on suureks probleemiks. Tarbijatel läheb hästi, kuid tootmisel mitte,” sõnas DS Economicsi tegevjuht Diane Swonk.

“See ei määra Fedi tegevust. See on signaal, mida me oleme juba näinud – tootmissektor seisab jätkuvalt probleemidega silmitsi.”

Raport kukutas kohe ka aktsiahindu ning riigivõlakirjade tootlikkust. 2-aastaste võlakirjade tootlikkus kukkus alla 0,80% varasemalt 0,82%-lt ning 10-aastaste võlakirjade tootlikkus kukkus 1,60%-lt 1,58%-le. Kukkus ka dollar ning Dow Jones tegi 100 punktise languse.

Tootmisraport avaldati päev enne homme ilmuvat olulist augusti tööraportit, mis võib otsustada Fedi poolse intessimäärade tõstmise septembris.

“Turud on homse suhtes üsna närvilised,” sõnas RBSi strateegiajuht John Briggs. Börsimaaklerid usuvad, et kui loodud töökohtade hulk ületab 200 000 piiri, siis võib see suuresti tõsta võimalust, et intressimäärad tõusevad septembris.

“Enne tootmisindeksi avaldamist prognoositi septembrikuiseks intressimäärade tõusu tõenäosuseks 40%, nüüd on see kukkunud tagasi 34%-le.”

Ökonomistid prognoosivad, et augustis loodi 180 000 uut töökohta.

Täna avaldas valitsus ka raporti, mille kohaselt oli töötajate tootlikkus oodatust väiksem; tootlikkus kukkus lausa madalaimale tasemele alates 1970. aastast.

Tööhõiveamet teatas ka üllatuslikust tööjõukulude kasvust 4,3% võrra; aastakseks kasvuks prognoositi vaid 2%.

 

 

Hetkel kuum