Kaljurand: olen täna juba ühendaja!

Marina Kaljuranna sõnul tal poliitilisest kogemusest puudust ei tule. Aasta valitsuses olevat pagasit hulga täiendanud.  Foto: Andras Kralla / Äripäev
Urmo Andressoo • 9. september 2016 kell 10:45

Täna keskpäeval toimunud pressikonverentsil sõnas ametist lahkuv välisminister Marina Kaljurand, et ta otsustas valijameeste kogus kandideerida selleks, et enda toetajaid ja põhimõtteid mitte alt vedada.

Kaljurand tundis enda sõnul laia toetust ning ta lubas usalduse ja lootuste õigustamise nimel tööd edasi teha.

Sellest, milliseid võimalusi ta endal valijameeste kogus näeb, ta veel rääkida ei soovinud. Kampaania häälte nimel on Kaljuranna sõnul tema järgmise kahe nädala fookuseks. Kaljurand mõtles enda sõnul kandideerimise üle pikalt.

Täna on tema viimane tööpäev välisministeeriumis. Hommikul viis välisminister Taavi Rõivasele tagasiastumisavalduse. Presidendiametist ilma jäädes välisministriks naasmise Kaljurand välistas, teisi plaane ta enda sõnul veel teinud pole.

Sellest, millega uus president enim tegelema peaks hakkama, tõi Kaljurand välja suurema kaasamise ja dialoogi tekitamise vajaduse. „Peame suutma inimesi märgata ja kuulata, nendega suhelda ja neile selgitada,“ sõnas ta. „Julgen öelda, et olen täna juba ühendaja,“ vastas Kaljurand ajakirjaniku küsimusele. „Olen sõitnud palju Eestis ringi, vähemalt korra aastas ka käinud Ida-Virumaal. Saan sealsete inimestega suhelda emakeeles,“ lisas ta. Kaljuranna sõnul on väga oluline, et kõik inimesed Eestis tunneksid, et nad on omad.

Kaljuranna sõnul keegi talle kandideerimiseks survet ei avaldanud ning otsus sündis temas endas.

Rõivas: Kaljurand võiks välisministrina jätkata

Kaljuranna otsuse kohta sõnas peaminister Taavi Rõivas, et kuigi võib eeldada, et mitme sarnase maailmavaatega kandidaadi korral vähenevad mõlema võimalused, on presidendiks kandideerimine Kaljuranna isiklik otsus ja põhiseaduslik õigus. Rõivase sõnul toetab Reformierakond valijameeste kogus Siim Kallast, kuid nentis, et valituks osutumiseks peab Kallas leidma toetajaid ka teistest erakondadest. Rõivase sõnul ta Kaljuranna lahkumist välisministriametist vajalikuks ei pea. „Vajadus südamega tööd tegeva välisministri järele ei kao kuhugi ka peale 24. septembrit,“ sõnas ta.

Kallas: ees ootab tõsine vastasseis

Tänases pressiteates sõnas Kallas, et presidendivalimised on jõudnud sinna, kuhu nad loogilist rada pidi jõudma pididki. „Tänane otsus näitab, et valijameeste kogus ootab meid ees tõsine vastasseis,“ sõnas Kallas enda ja teiste kandidaatide võimaluste kohta. Kallase sõnul on tema järgnevad päevad planeeritud valijameestega kohtumiseks ning Kaljuranna tänane otsus tema plaane ei muuda.

Hetkel kuum