Kaisa Gabral • 14. oktoober 2016 kell 15:15

Vseviov: käib tinglik võimuvõitlus

David Vseviovi sõnul poleks Keski ja Reformi koalitsioonis midagi uut ega võimatut.  Foto: Marko Mumm, Meediafoto

Ajaloolase David Vseviovi sõnul käib Reformierakonnas tinglik võimuvõitlus, millesse tema end heameelega segada ei tahaks.

Poliitik Siim Kallas märkis intervjuus Äripäevale, et Reformierakonna kuhjunud pingete tõttu kaalub ta uue erakonna loomise plusse ja miinuseid. Teiseks võimaluseks oleks tal püüda erakonna sees initsiatiivi haarata ning kolmandaks variandiks poliitikast taanduda, kuid see tähendaks, et ta ei seisaks oma sõnade taga peale presidendivalimisi, et tuli poliitikasse tagasi selleks, et jääda.

Ajaloolane David Vseviov ei tahaks tegelikult end sellesse esimese tasandi verbaalsesse mõttevahetusse veel segada, sest tema hinnangul pole aeg selliseks kommentaariks veel küps. „See, mida keegi kuskil ütles või arvas, on sama nagu me kipume kommenteerima Vene ministeeriumi seitsmenda laua kolmanda abi mingisugust lauset,“ märkis Vseviov.

Täna ütles Kallase parteikaaslane Keit Pentus-Rosimannus, et tegelikult pole neil Kallasega suuri poliitilisi erimeelsusi, kui välja arvata suhted Venemaaga.

„Siim Kallas on eraisik. Millised on need tema erilised suhted siis Venemaaga? Kust need on välja loetud?“ tõstatas Vseviov küsimusi ja lisas, et omavahel öeldes käib tinglik võimuvõitlus.

„Minu meelest kõik need sammud, mida astuti siis, kui Kallas oli peaminister, suhete normaliseerimiseks Venemaaga – need kõik olid täiesti arusaadavad ja mõistetavad sammud,“ märkis Vseviov.

Ta lisas, et sama erakond toetab ju praegu Venemaaga piirilepingu sõlmimist. „Siit me võime näha Siim Kallase kunagist diili. Tema ju nende ettepanekutega algfaasis välja tuli,“ lisas ajaloolane Vseviov.

Seda, kas poliitmaastikul oleks üldse ruumi veel uuele erakonnale, on Vseviovi sõnul raske öelda. „Ruumi on ju alati, poliitilise ruumi mõiste on keeruliselt defineeritav. Eriti meil, kus poliitika on tihti seotud isiksustega. Kui räägime Keskerakonnast, siis on ju Savisaar ja mitte-Savisaar. Teise variandi puhul võib erakond kujuneda hoopis teistsuguseks,“ nentis Vseviov.

Sotsiaaldemokraat Sven Mikser märkis, et Keski ja Reformi juhi vahetusel tekib võimalus kahe suure erakonna koalitsiooniks. Vseviovi sõnul on kõik võimalik. „Kõik on ju võimalik, selline koalitsioon on Eesti eesotsas juba olnud. Midagi põhimõtteliselt enneolematut ja uut siin ei ole. Seda, kas see oleks Eestile hea või mitte, saab öelda alles pärast seda, kui selline koalitsioon on mõnda aega tegutsenud,“ lisas ta.

Hetkel kuum