Narva tuntud nupumehe massiline laenupettus

03. november 2016, 07:00
Vladimir Väkram (keskel) mõisteti sel korral 4 aastaks ja 9 kuuks reaalselt vangi.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20161103/NEWS/161109928/AR/0/Vladimir-Väkram.jpg

Ohvreid purju jootnud ja armutult riisunud kelmide jõugule tüssamisteenust osutanud Vladimir Väkram ei jõudnud eelmiste pettuste eest veel vanglast väljagi saada, kui juba vahistas politsei ta uute, napilt enne vangiminekut katkenud laenupettuse eest, millega kooris ühiskonna kõige nõrgemaid.

“Suhtluse käigus kostitas Bazhena Volkova Alekseid (näiliste laenusaajate nimed muudetud - toim) pidevalt piiritusjookidega, mille tulemusel oli Aleksei alalises joobeseisundis ega olnud võimeline reaalselt hindama faktilisi asjaolusid.”

See on tüüpiline näide Vladimir Väkrami (35) ümber koonduva kurjategijate jõugu käitumismustrist. Bazhena Volkova oli üks seltskonna tragimaid pettureid, kelle kaudu politsei Väkrami võrgustiku avastas. Samuti oli ta üks kelmikamaid kurjategijaid, kes määris pettusega laene pähe ka oma vanadele tuttavatele ning läks ostis saagi eest eksklusiivse supitirina ja voodi.

Ligi kuutkümmet inimest, keda nad tänavalt leidsid, kasutasid ära seitse Väkrami tuttavat (vt graafik loo lõpus), kes jäid samuti kelmuses süüdi, ja lisaks Roman Mahmutov, kes on veel tagaotsitav.

Skeem töötas 2015. aasta algusest tänavu veebruarini, selle käigus sõlmiti väljamõeldud ettekäänetel võõraste nimel laenu- ja järelmaksulepinguid. Krediidiasutused nõuavad seltskonnalt tagasi nüüd enam kui 150 000 eurot. Ise avastas pettuse vaid Inbank, teised krediidipakkujad kuulsid sellest alles politseilt.

Perefirma vaid pettusteks

Väkram on tõeline taaskasutaja: nagu ka eelmises petuskeemis, mille korraldamise eest ta alles jaanuaris Viru maakohtu otsusega kolmeks kuuks vangi mõisteti, kasutas ta ka uues võrgustikus väljapetetud raha hoiustamiseks oma pereliikmete nimele kirjutatud firmat OÜ Kodunew.

See kurikuulus firma õnnestus Väkramil möllida mitme krediidiasutuse partneriks: pangad ja järelmaksupakkujad kandsid sinna eraisikute taotletud laenusummasid. Väkram vahendas krediidiasutustele oma tuttavate leitud kliente ja kontrollis nende tausta.

See võimaldas kontrollida klientidena näidatud eraisikute krediidiandmeid ja vara ning andis võimaluse näidata krediidi­asutusele “klientide” rahalist võimekust tegelikust suuremana. Vajadusel kirjutas Väkram nende sissetulekud tegelikust suuremaks, et jätta muljet, nagu suudaksid nad taotletavad laenud tagasi maksta.

“Vajadusel” tähendab enamasti, sest Väkrami vahendatud “kliendid” olid tegelikult peamiselt kodutud, töötud, narkomaanid või lihtsalt kergeusklikud, kes taotletud laenuraha või järelmaksuga ostetud kaupa ise kunagi ei näinud.

Raha kadus kui mutiauku

Väkrami kaaskond sõlmis nii kinnisvara tagatisel laenulepinguid, kiirlaenulepinguid kui ka järelmaksuga kaupade ostulepinguid poe ees või bussipeatuses kohatud inimeste nimele. Lepingute sõlmimisel ei kavatsetud ühtegi laenu tagasi maksta. Väkrami kodust leiti läbiotsimisel 11 750 eurot sularaha.

Skeem töötas hästi: laenuleping sõlmiti naiivse töötu nimele näiteks auto ostmiseks või õigusabi teenuse saamiseks. Üks seitsmest liikmest leidis sobiva inimese, Väkram kontrollis tausta ja võltsis andmeid, kasseerides iga kord selle eest oma tasu.

Raha kanti aga mitte töötu pangakontole, vaid Väkrami hallatava OÜ Kodunew kontole. Sealt liikus osa raha isegi skeemis kasutatud fiktiivse õigusabiteenuse pakkuja OÜ Froling arvele, kuid võeti sealt juba mitmes jaos sularahas välja. Vahel kanti ka mõne eraisiku kontole edasi või keerutati seda skeemimeistrite erinevate firmade vahel.

Kätt harjutati fiktiivse õigusabiga

Ühtegi ausat laenu Kodunew kaudu ei võetud ja ühtegi laenuandjale esitletud ­autot välja ei ostetud. Töötud ega kodutud ei näinud ei enda nimele võetud laenuraha ega olematut õigusabi teenust. Prokuratuuri teatel pole ühtegi laenu seni veel tagasi makstud, laenupakkujad on esitanud hagid kahju hüvitamiseks.

Näiteks mullu 29. oktoobril esitasid Väkram ja Tatjana Deineka Inbankile taotlused järelmaksuga müügilepingute sõlmimiseks hoopis kolmandate tegelaste nimele. Nad võltsisid laenutaotlejate sissetuleku andmeid.

Lepingud allkirjastas müüja – OÜ Kodunew või selle omandusse kuuluva OÜ Gloreston esindajad Vladimir Väkram ja Juri Nesterenko. Nende lepingute järgi said tarbijad ehk laenu saajad õigusteenuseid Juri Nesterenko kontrolli all olevalt firmalt Froling OÜ.

Tehingud olid fiktiivsed, õigusteenuseid tegelikult ei osutatud. Juri Nesterenko lasi “tarbijatel” lepingud väljamõeldud ettekäänetel allkirjastada.

Kogemata omad varjust välja

Üks leping tehti isegi omade nimel: Tatjana Deineka saatis Kodunew alt mullu novembris Inbanki taotlused tasuda järelmaksuga kolm müügilepingut, millest üks, 700­eurone oli seltskonnas pettusi korraldanud Vladimir Šmõkovi nimel. Tänavalt leitute nimedele võetud laenud olid siiski mitu korda suuremad.

Vladimir Väkram keeldus advokaadi vahendusel juhtunut kommenteerimast. Big­bank ei soostunud juhtumit ärisaladusele viidates kommenteerima, kuid tõdes, et intsidendist võtsid nad õppust. Mogo juht ­Eerik Oja polnud kommentaariks kättesaadav.

Kaheksast kurjategijast said reaalse vanglakaristuse kolm – koos Väkramiga (4 aastat ja 9 kuud) ka Juri Nesterenko (2 aastat ja 3 kuud) ja Vladimir Šmõkov (3 aastat). Teised pääsesid tingimisi vangistusega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. November 2016, 06:37

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing