Sirje Rank • 8 november 2016

Euroala ei anna Kreekale kiiret võlakergendust

Kreeka peaminister Alexis Tsipras  Foto: Scanpix/Reuters

Euroala rahandusministrid valasid külma vett Kreeka peaministri Alexis Tsiprase ootustele, et Kreeka võiks veel tänavu uut võlakergendust saada.

Kõige varem võib seda oodata olla alles aasta pärast, kuna teiste euroala riikide valitsused ei taha näha, et Kreeka võlateema tuleval aastal Hollandi, Prantsusmaa või Saksamaa valimistel dünamiidiks saab.

„Tulev aasta on poliitiliselt ehk parem ajastus,“ ütles Soome rahandusminister Petteri Orpo agentuuri Bloomberg vahendusel.

Kreeka võlakoorem on ka pärast 2011. aasta suurt kärbet ikka üle 170% SKPst. IMF on seadnud võlakoorma kergenduse Kreeka viimase abipaketiga liitumise tingimuseks.

Otsuse edasilükkumine võib kahjustada Alexis Tsiprase väljavaateid võimul püsida. Tema peamine lubadus valijatele oli kaubelda Kreeka kreeditoridelt välja järeleandmised ja paremad tingimused.

Arvamusküsitlustes on Tsiprase partei Syriza toetus kahanenud vaid 16%-le, jäädes peamisele rivaalile – Uue Demokraatia parteile – alla 6 protsendipunktiga.

„Võla restruktureerimise edasilükkamine ja võimalus, et Kreeka vajab veel üht – juba neljandat – abiprogrammi, oleks valitsusele suureks poliitiliseks tagasilöögiks, mis võib kaasa tuua ennetähtaegsed valimised,“ kommenteeris Bloombergile New Yorgi ülikooli Stern School of Business majandusprofessor Nicholas Economides.

Hetkel kuum