investor Toomas • 6. veebruar 2017 kell 8:15

Investor Toomas: tipp-poliitik kutsus ette vaatama

Danske soovitab investor Toomasel lemmikaksiast loobuda.  Foto: Leroy Seafood Group

Kirjutasin hiljuti, et Danske Banki analüütikud soovitasid mul raudvara müüki panna, riigikogu majanduskomisjoni aseesimees Toomas Kivimägi suhtub aga sellesse mõttesse skeptiliselt.

Nimelt soovitasid Danske analüütikud mul loobuda Leroy Seafoodi aktsiatest, Berkshire Hathawayst, Statoilist ja Olympicust ning vähendada oma osalust Microsoftis, Apple’is ning Tallinkis. Juurde soovitati aga osta Apranga ja Ryanairi aktsiaid, samuti anti mitmeid uusi investeerimisideid, nagu näiteks Royal Dutch Shell, Visa ja Facebook.

„Lugesin äsja Danskelt Sulle antud soovitusi ning mulle tundub, et see masin pole veel siiski täiuslik ega saagi kunagi olema,“ kirjutas mulle Kivimägi. „Hindan kõrgelt Danske julgust olla oma ettepanekutes väga konkreetne, kuid vaadates seda, mida nad eelmiseks aastaks soovitasid, suhtuksin nende ideedesse suure ettevaatusega,“ manitses ta.

Täpsus jätab soovida

Kivimägi tõi välja, et aastal 2016 soovitas Danske osta näiteks Starbucksi ja Tallinna Vett, kusjuures esimese turuväärtus vähenes möödunud aastal 2 protsenti ning viimase oma jäi muutumatuks. Hea soovitus anti aga eelmisel aastal Apple’iga, mille aktsia hind möödunud aastal ka kümnendiku võrra kerkis.

Samuti soovitas Danske müüa Tallinki ja Statoili aktsiad, mis tegelikkuses aga suurendasid möödunud aastal oma hinda vastavalt 6 ja 28 protsendi võrra. Müügisoovitustest võib täpseks pidada Olympic Entertainment Groupist loobumise ideed, sest see aktsia ka 1 protsendi oma väärtusest kaotas.

Müüa soovitatud Statoil kasvatas möödunud aastal turuväärtust.  Foto: Äripäev

„Ehk kui oleks käitunud Danske soovitustele risti vastupidi, oleks olnud oluliselt edukam ja suuremas kasumis,“ nentis Kivimägi. Tema arvates on Danske analüüsid aga hoolimata teatavast ebatäpsusest vajalikud, sest sealt on võimalik leida jälgimisideid, mida võib ka rakendada. Samuti kiitis riigikogu liige Danske konkreetsust.

Andis ka soovitusi

Kivimägi lisas, et tema usub praegu Tallinna börsi aktsiatest näiteks just Olympicusse, mida Danske mul müüa soovitas. Samuti on riigikogu liikme arvates potentsiaali ka Tallinna Kaubamajal ning ehitussektorist eelkõige Nordeconil. „Leian, et Nordecon on oluliselt odavam kui Merko ja ühe parema P/E suhtarvuga Tallinna börsil,“ rääkis ta. „Kui tulevad eelmise aasta IV kvartali tulemused, arvan et Nordeconi P/E suhe saab olema kusagil 9 kandis,“ arvas Kivimägi, lisades, et selleks vajaks Nordecon eelmise kvartali kasumiks 1,4 miljonit eurot.

Seevastu Merko P/E suhe jääb Kivimägi arvates ka pärast tulemuste avalikustamist 18-19 kanti ning on võimalik, et see isegi suureneb. Lisaks ootab Kivimägi häid tulemusi ka teistelt tema portfellis sisalduvatelt Tallinna börsi ettevõtetelt. „Harju Elektrilt tahaks erakorralist dividendi või korralisena oluliselt suuremat,“ lõpetas ta.

Jään endale kindlaks

Kõige raskem oleks Danske soovitust järgida ilmselt Leroy Seafoodi koha pealt, mis on minu portfelli parim aktsia. See aga ei välista, et tulevikus sellest positsioonist kasumit võtan. Samuti olen vastupidiselt soovitusele oma portfellis osast Ryanairi aktsiatest loobunud – selle taustal loodan, et ehk on Kivimägil õigus ja soovitustele vastupidiselt talitanuna saan isegi rohkem kasu.

Üldiselt aga järgin oma strateegiat, mis näeb ette vaba raha hulga suurendamist. Nii on mul võimalik ka korrektsiooni saabudes rahulikult magada.

Hetkel kuum