Trump ja alternatiivsed faktid USA majanduses

USA president Donald Trump  Foto: Scanpix/Reuters
Sirje Rank • 20. veebruar 2017 kell 9:00

USA president Donald Trump kaebleb pidevalt väidetavate libauudiste pärast, mis tema kohta tõde moonutavat, nüüd on USA statistikud mures, et Trumpi meeskond võib hakata ise tahtlikult majandusstatistikat "masseerima".

Trumpi suust korduvalt kõlanud kriitika, mis näiteks USA ametlikke tööturu numbreid küsimärgi alla seab, annab põhjust muretseda, kirjutab Bloomberg.

Regulatsioonid on küll paigas, mis peaks otsest manipuleerimist välistama, kuid ei pruugi piisavalt kaitsta statistikat koostavate institutsioonide sõltumatust, kirjutas üle 30 aasta USA tööturu statistika ja kaubandusministeeriumi majandusanalüüsi büroos töötanud Brent Moulton oma blogis pealkirja all „Miks ma olen mures USA statistikaametite sõltumatuse pärast?“. Näiteks võib minister anda korralduse lõpetada teatud statistika jälgimine või muuta metoodikat moel, mis teenib mingit poliitilist eesmärki, kirjutas ta.

See võibki juhtuda. Nädalavahetusel kirjutas ajaleht Wall Street Journal, et president Trumpi administratsioon kaalub muudatusi metoodikas, kuidas arvutatakse USA kaubandusdefitsiidi suurust. Plaan on ekspordist välja jätta reeksport, mis näitaks defitsiiti suuremana. Suurem defitsiit annaks aga USA-le tugevama argumendi, kui hakatakse ümber vaatama Põhja-Ameerika vabakaubanduslepingut Mehhiko ja Kanadaga ning kaubandussuhteid Hiinaga. Samuti aitaks suurem defitsiit kergemini saada poliitilist toetust imporditollide kehtestamisele. USA kaubandusdefitsiit Mehhikoga, mida Trump on pidevalt kritiseerinud, kasvaks uue metoodika põhjal arvutatuna 63,1 miljardilt dollarilt 115,4 miljardile dollarile.

Lõplikku otsust metoodika muutmise kohta veel siiski pole.

Läinud nädalal kirjutas WSJ, et USA uus valitsus on koostanud esimesed majandusprognoosid eelarve koostamiseks, mis lähtuvad palju roosilisematest eeldustest kui valdav enamus prognoose.

Ärge uskuge neid valesid numbreid!

President Donald Trump on korduvalt rünnanud ametlikku statistikat, väites näiteks, et „tegelik“ töötuse number on USAs oluliselt suurem.

„Ärge uskuge neid valesid numbreid,“ ütles Trump oma toetajatele valimiskampaania käigus 2016. aasta alguses töötuse numbrit kommenteerides. „Õige number on pigem 28, 29, isegi 35 (protsenti). Tegelikult kuulsin hiljuti isegi, et 42 protsenti,“ vahendas Bloomberg.

Selline metoodika loeb töötute hulka rohkem elanike gruppe kui see, mille järgi on USA ametlik töötuse määr 4,8%. See võib olla aga eksitav, kuna töötuteks on loetud ka need, kes on tööturult eemal näiteks sellistel põhjustel nagu õppimine, lapsega koju jäämine, pereliikme eest hoolitsemine, pensionile jäämine jne.

Ka USA uus rahandusminister Steven Mnuchin kordas senatis toimunud kuulamistel, et USA töötuse number ei ole õige. Ning sama väidet kordas mõni päev hiljem Valge Maja pressiesindaja Sean Spicer.

Moulton avaldas muret, et statistikute ründamine võib olla ameti töötajatele demoraliseeriv ning ajendada neid uut tööd otsima. Samuti võivad valitsuskulude kärped pärssida statistika kogumist.

Põhjust muretsemiseks näevad nii konservatiivne mõttekoda American Enterprise Institute kui ka liberaalne mõttekoda Brookings Institution, mis korraldavad tuleval nädalal konverentsi teemal „Valitsusstatistika oluline roll“. „Ilma usaldusväärse informatsioonita majanduslike ja ühiskondlike arengute kohta on võimatu teha mõistlikke valikuid, mis tagaksid kaubanduses, uuringutes ja riigijuhtimises positiivse tulemuse,“ märkisid mõttekojad konverentsi reklaamis.

Oregoni ülikooli professor Mark Thoma ütles läinud kuul CBS MoneyWatchile antud kommentaaris, et kardab Donald Trumpi nn alternatiivsete faktide levikut majandusstatistikasse, kui USA majanduskasv peaks pidurduma. „Halvim, mis ta teha võiks – ja ma pean seda reaalseks ohuks –, on agentuuride, mis koostavad valitsuse majandusstatistikat, politiseerimine. Et ta paneb ametisse inimesed, kes väänavad numbreid temale soodsas suunas,“ ütles Thoma. „Kui see juhtub, muutub statistika kasutuks ja sisuliselt lendame silmad kinni, teadmata majanduse tegelikku olukorda.“

Hetkel kuum