Sirje Rank • 7. aprill 2017 kell 7:03

Õhulöögid Süürias varjutavad USA-Hiina tippkohtumist

Xi Jinping ja Donald Trump  Foto: Scanpix/Reuters

USA õhulöögid Süüria valitsusvägede lennuvälja pihta leidsid aset ajal, mil USA president Donald Trump oli Floridas lõpetamas õhtusööki Hiina presidendi Xi Jinpingiga.

Kahe suurriigi presidendi esimese kohtumise üks olulisi teemasid on Põhja-Korea režiimi relvaprogramm. Visiidi eel ajalehele Financial Times antud intervjuus ütles Donald Trump, et vajadusel on USA valmis Põhja-Koreas sekkuma ka ühepoolselt. Kiire õhulöök Süürias lisab ähvardusele kaalu.

Trump on Hiinat korduvalt kritiseerinud, et Hiina ei kasuta oma mõjujõudu Põhja-Korea tuumaambitsioonide ohjamiseks. 

„Hiinlased mõistavad nüüd ilmselt paremini, et see president võib astuda dramaatilisi samme,“ kommenteeris Bloombergile USA endise presidendi George W. Bushi ajal julgeolekunõukogu Aasia piirkonna direktor Dennis Wilder. „See suurendab panuseid Põhja-Koreas.“

Hiinlased on soovinud diplomaatiliste kõneluste taasalustamist tuumaohu üle. Peking on vastu USA raketitõrjesüsteemi paigaldamisele Lõuna-Koreasse. 

USA välisminister Rex Tillerson on teravalt kritiseerinud ka Hiina tegevust – saarte ehitamist – Lõuna-Hiina meres.

Peamised kõnelused toimuvad täna. Laual on kaubandusteemad, majandus, julgeolekuküsimused. Hiina huvi on vältida, et Trump viib ellu oma valimiskampaanias antud lubadused kehtestada Hiina kaupadele trahvitollid ning nimetada Hiina valuutaga manipuleerivaks riigiks. Enamik analüütikud Xi ja Trumpi esimeselt kohtumiselt siiski suurt läbimurret ei looda. Kuid nende kahe liidri läbisaamisest on palju kaalul ka ülejäänud maailma jaoks.

Esimese kohtumispäeva lõpus ütles Trump, et loodab Hiina liidriga head läbisaamist.

"Me oleme loonud sõprussideme. Seda ma näen," ütles Trump, olles eelnevalt nalja visanud, et on juba Hiina liidriga pikalt juttu rääkinud, kuid pole esialgu veel midagi saanud. "Ma arvan, et pikas perspektiivis saavad meil olema väga head suhted ja ma ootan seda," ütles Trump.

Kannapööre

Süüria õhurünnakuks korralduse andmine oli Trumpile oluline kannapööre. Ajal, mil president Barack Obama kaalus Süürias õhulöögi andmist, säutsus Trump Twitteris, et USA ei peaks Lähis-Idas sekkuma. Samuti rõhutas ta, et Obama ei tohiks otsust teha ilma USA Kongressi heakskiiduta. Täna öösel toimunud õhulöökideks ei olnud USA Kongress ametlikku heakskiitu andnud.

USA Demokraatide liider Nancy Pelosi ütles, et oli õhulöökidest eelnevalt informeeritud. Sündmuse kohta tehtud avalduses ütles ta, et peab õhulööke kohaseks vastuseks keemiarelva kasutanud Süüria režiimile, kuid et võimalikud järgmised sammud tuleks Kongressiga kooskõlastada.

Hetkel kuum