Jaroslav Tavgen • 14. juuni 2017 kell 9:28

Vene poliitik Eesti valitsusele: vaadake enda taskud üle

Vladimir Milov  Foto: epa

„Kõigepealt lahendage ära enda ebaefektiivsuse põhjused, alles siis minge kodanike ja ettevõtjate tasku kallale,“ manitseb Vene poliitik ja Venemaa energeetikaministri endine asetäitja Vladimir Milov Eesti valitsust.

Äripäeva venekeelne väljaanne Delovõje Vedomosti küsis Vene majandustegelaselt ja poliitikult, mida tema põhimõtteliselt arvab tarbimismaksudest – pidades silmas Eesti uue rahandusministri Toomas Tõniste pakutud ideed tõsta riigieelarve aukude lappimiseks protsendi võrra käibemaksu.

„Ma leian, et tööjõumaksud on kurjast. Need pidurdavad tulu kasvu ja nuumavad varimajandust,“ leiab Milov. „Sellised maksud peab miinimumi viima. Käibemaks on ses mõttes palju neutraalsem ega kanna endas vahetut kahju.“

Milov märkis, et Eestis on küll Euroopa Liidu üks madalamaid käibemaksumäärasid – vaid viies riigis on see madalam –, kuid selle maksu tõstmises pole midagi head. „21% on tegelikult piir. Aga ma mõistan, et see idee käidi välja vastukaaluks plaanile tõsta paljusid teisi makse. Iseenesest on see arukas, sest on etem, kui maksusüsteem on lihtsam,“ märkis ta.

„Minu jaoks aga on range reegel: enne kui hakata rääkima maksutõusust, peab olema kindel, et olete 100% üle vaadanud ja kärpinud ülearused riiklikud kulutused. Kõigepealt lahendage ära enda ebaefektiivsuse põhjused ja alles siis minge kodanike ja ettevõtjate tasku kallale,“ ütles Milov.

Aastal 2002 energeetikaministri asetäitja olnud Milov juhib Venemaa ühiskondlikku liikumist Demokraatlik Valik ning on üks liikumise Omavoli ja Korruptsioonita Venemaa Eest asutajaid. Ta on ajalehe Vedomosti kolumnist ning avaldanud analüüse Venemaa energeetikapoliitikast. Koos Boriss Nemtsoviga avaldanud kriitilisi uurimisraporteid Venemaa võimude tegevuse kohta Vladimir Putini valitsusajal.

Hetkel kuum