Äripäev • 28. juuni 2017 kell 11:01

Martin Vahter: ehitusturul valitseb tööjõukriis, mis läheb hullemaks

Kaubanduskeskuse T1 ehitus  Foto: Andras Kralla

Praegu on ehitusturul puudu nii ehitajatest kui ka materjalidest ning algavate riiklike suurprojektidega läheb olukord veelgi hullemaks, ütles 1Partner Kinnisvara tegevdirektor Martin Vahter pressiteate vahendusel.

Äripäev kirjutas juba kuu aega tagasi, et tellimuste maht ehituses on tekitanud keerulise olukorra ja hakkab vaikselt meenutama juba eelmist buumi.

Vahteri sõnul on Tallinnas kõik ehitusmehed, kes vähegi viitsivad ja oskavad, tööga hõivatud. “Hea remondimehe leidmiseks peab kasutama tutvusi, maksma üle või ootama kuid,” ütles ta.

“Ehituse venimist mõjutab ka materjalide kuudepikkune tellimisjärjekord. Esiteks on ka tootmissektoris töötajaid puudu. Teiseks jõuaksid kohalikud tehased küll Eestis vajamineva mahu täis toota, kuid eelistavad pigem eksportida Põhjamaadesse, mis on märksa kasumlikum,” rääkis Vahter.

Kinnisvarafirma juhi sõnul liiguvad õhtuti sadamasse paneele ja muid majaelemente täis konteinerite read. “Eestis polegi nii väga buum, kuivõrd Põhjamaades, kus on eriti suur nõudlus,” lisas Vahter.

Ta märkis, et lähiaastatel midagi paremaks ei lähe, sest riiklikud suurprojektid nagu Rail Baltic ja Tallinna linnahall suurendavad veelgi defitsiiti. “Tõenäoliselt lööb see ehitushinna üles,” ütles Vahter.

Paljud masu ajal Soome läinud ehitajad jäidki koos perega sinna, juhtis Vahter tähelepanud. “Nüüdseks oleme ise saanud riigiks, mis peaks hakkama Ukrainast tuhandete kaupa ehitajad ja muid oskustöölisi sisse tooma.”

Hetkel kuum