Aserbaidžaani pesumasina paljastus tõi uurimise

Aserbaidžaani pesumasinas pööritati 2,9 miljardit dollarit, millest osa jõudis Euroopa arvamusliidrite taskusse.  Foto: PantherMedia/Scanpix
Piret Reiljan • 11. september 2017 kell 7:32

Bulgaarias algas uurimine Euroopa Arengu- ja Rekonstruktsioonipanga direktori Kalin Mitrevi üle, kes sai Aserbaidžaani pesumasinast makseid vähemalt 345 000 eurot, nagu paljastasid uurivad ajakirjanikud, sh Äripäev, möödunud nädalal.

Uurimise algatamist kinnitas Bulgaaria peaprokurör Sotir Tsatsarov, vahendas The Guardian. Uuritakse, kas on tõendeid, et tegemist oli maksudest hoidumise või rahapesuga. Uurimise alla sattunud Mitrev eitab teda tabanud süüdistusi ja nimetab paljastusi poliitiliseks rünnakuks oma abikaasa, UNESCO peadirektori Irina Bokova vastu. Raha sai ta enda sõnul legaalse nõustamistegevuse eest.

Äripäev kirjutas möödunud nädalal paljastuses "Aserite pesumasin: 2,5 miljardit huugas läbi Eesti", et aastatel 2012–2014 jõudis kolmelt Aserbaidžaani Laundromati ettevõttelt 345 000 eurot (parandatud 12.09.2017, varasemalt kajastatud 425 000 eurot oli vale, kuna paar arvestatud ülekannet oli panga poolt tagasilükatud) Kalin Mitrevi, toonase ettevõtja ja nüüdse Euroopa Arengu- ja Rekonstruktsioonipanga direktori, Bulgaaria ja Šveitsi kontodele.

Mitrev on UNESCO peadirektori Irina Bokova abikaasa. Samal ajal, kui Mitrev raha sai, toimus UNESCO peakorteris Pariisis Mitrevi kaasa Bokova korraldatud fotonäitus pealkirjaga „Aserbaidžaan – sallivuse maa“. Ürituse idee esitaja oli Heidar Alijevi fond, mille eesotsas  on Aserbaidžaani esimene leedi Mehriban Alijeva. Taolised kultuurinäitused pole nii süütud, kui esmapilgul tunduvad. Enese esitlemine salliva riigina on taktika, mis aitab Aserbaidžaani valitsusel Läänega paremini läbi saada ja tõrjuda inimõiguste rikkumisega seotud kriitikat.

Rahavoo aastail oli Mitrevi abikaasa Irina Bokova Bakuus sage külaline. 2010. aastal andis ta riigi esileedile Mehriban Alijevale üle UNESCO kõrgeima autasu, Mozarti medali. Tänavu veebruaris pälvis sama autasu ka riigi asepresident.

Mitrev kommenteeris OCCRPle, et kõnealune, Aserbaidžaanist laekunud raha maksti talle konsultatsioonitöö eest, mille ta tegi Bakuus oleva firma Avuar-Co LLC heaks. Ta märkis sedagi, et on kõik sissetulekud nõuetekohaselt deklareerinud. Mitrevi abikaasa Bokova eitas aga Taani lehele Berlingske Tidende kategooriliselt igasugust seost oma töö ja abikaasa ettevõtlustulu vahel.

Bokova ja tema mehe varad, mille hulka kuuluvad ka 3 miljonit dollarit maksvad Manhattani korterid, on aga varemgi sattunud uurimise alla, viidatud on lahknevustele perekonna teadaolevate sissetulekute ja väljaminekute vahel.

Hetkel kuum