TransferWise’i rahasüst mängis rikaste esikolmiku ümber

Taavet Hinrikuse ja Kristo Käärmanni asutatud TransferWise on seitsme aastaga investoritelt kaasanud pea 397 miljonit dollarit.  Foto: Eiko Kink
Urmo Andressoo • 2 november 2017

Täna andis TransferWise teada 280 miljoni dollari kaasamisest. Ettevõtte Euroopa kommunikatsioonijuhi Marek Undi sõnul oli investorite huvi osalust omandada suurem, kui ettevõte oli oodanud.

Ettevõttes enamusosaluse säilitanud asutajad Taavet Hinrikus ja Kristo Käärmann müüsid tehingu käigus enda osalusest alla 10%, kinnitas Unt.

Enne tehingut hinnati Hinrikuse ja Käärmanni osaluseks ca 40%. Tehingu käigus oli ettevõtte asutajatel, varajastel investoritel ja üle kolme aasta ettevõttes töötanud isikutel võimalus loobuda kuni 20% neile kuulunud aktsiatest. „Nii avanes mõnedel varajastel investoritel ning ka ettevõtte esimestel töötajatel võimalus ettevõtte senisest kasvust kasu saada,“ selgitas Unt.

Seda, kui agaralt võimalust kasutati, ettevõte ei avaldanud. TransferWise’ile lähedal seisev allikas ütles portaalile Techcrunch, et tehingus hinnati ettevõtte väärtuseks 1,6 miljardit dollarit.

Suve keskel tegevjuhi ametit Kristo Käärmannile üle andes kirjutas Hinrikus lahkumiskirjas ka ideest viia Transferwise börsile. „Nii nagu tugevaimad ja enim usaldatud finantsinstitutsioonid on,“ lisas nõukogu juhi kohale asunud Hinrikus. Tõsisemalt võiks ettevõtte IPOt kaaluma asuda tema hinnangul juba paari aasta pärast.

Äripäeva andmeil ulatub nüüd Käärmanni aktsiapaki väärtus 259 ja Hinrikuse oma 255 miljonile eurole. See tähendab, et mehed möödusid Äripäeva Rikaste TOPis taas Graanul Investi omanikust Raul Kirjanenist (vara väärtus 226,7 miljonit eurot) ning on jälle Eesti rikkaimad ettevõtjad.

Uut rahakaasamist ei kavanda

Kaasamisvooru juhtinvestoriteks olid Londonis asuv varahaldusettevõte Old Mutual Global Investors ning Silicon Valley riskikapitalifirma Institutional Venture Partners. Viimase portfelli kuuluvad näiteks SNAP, Dropbox ja Twitter.

Uute investoritena said küüned taha Silicon Valley taustaga Sapphire Ventures, Jaapani ettevõte Mitsui ning USA-Jaapani riskikapitaliettevõte World Innovation Lab. Osalust firmas suurendasid ka Richard Branson ning ettevõtted Andreessen Horowitz ja Baillie Gifford.

Unt kinnitas, et ettevõte on nüüd hästi kapitaliseeritud ning uusi rahakaasamisplaane ei ole. „Oleme aasta algusest jooksvalt kasumlikud, seepärast ei ole kaasatud raha igapäevase tegevuse seisukohalt kriitiline. Küll aga tugevdab see meie bilanssi,“ selgitas ta.

Kogu ostu-müügi osalustest saadud 280 miljonit mõistagi ettevõtte bilanssi ei jõua.

2011 71 000 dollarit – inkubaatori Seedcamp indufirmade konkursil III koht

2012 1 300 000 dollarit –Kima Ventures, Localglobe, Seedcamp

2013 6 000 000 dollarit – Kima Ventures, Seedcamp, SV Angel, Valar Ventures

2014 25 000 000 dollarit – Kima Ventures, Richard Branson, Seedcamp, Valar Ventures

2015 58 000 000 dollarit – Andreessen Horowitz, Firestartr, Richard Branson, Seedcamp

2016 26 000 000 dollarit – Andreessen Horowitz, Bailllie Gifford

2017 280 000 000 dollarit – Andreessen Horowitz, Bailllie Gifford, IVP, Old Mutual, Richard Branson, Sapphire Ventures, Mitsui, World Innovation Lab

TransferWise’i järgmisteks suurteks projektideks on Undi kinnitusel Borderless konto (kuni 28 valuutat võimaldav konto – toim) uute kasutajate juurdetoomine ning laienemine Aasia ja Vaikse ookeani piirkonnas. „2018. aasta plaanidesse kuulub veel mitme valuutasuuna avamine, olulisemaks on kava hakata pakkuma ülekandeid Indiast,“ lisas ta.

Laienemisruumi küllaga

Küsimusele, milline on viimasel ajal konkurents, vastas Unt, et nad näevad jätkuvalt peamiste konkurentidena panku ja traditsioonilisi rahavahendajaid nagu Western Union, kellele kuulub tema sõnutsi enamik 5-10 triljoni dollarini ulatuvast turust.

„See on mõistlik fookus kõigi uute turuletulijate seisukohalt,“ lisas ta. Võrdlusena võib välja tuua, et TransferWise’i platvormil liigub iga kuu pisut üle miljardi euro.

Hiljuti ka Eesti turule tulnud nn alternatiivpank Revolut viskas septembris kinda, väites, et nende pakutavate olematute teenustasudega TransferWise võistelda ei suuda.

Unt tõdes, et kuigi TransferWise’i Borderless konto on võrreldav Revoluti teenusega, on kahe ettevõtte fookus siiski erinev. „Kui Revolut püüab peamiselt ahvatleda inimest, kes soovib reisides soodsa valuutakursiga kaardimakseid teha, siis TransferWise keskendub inimesele ja ettevõttele, kelle elu või äri ongi püsivalt piiriülene,“ selgitas ta.

Samuti eelistab TransferWise tema sõnutsi pakkuda ühetaolist ja läbipaistvat teenust kõigile, ilma erineva taseme teenuseid ristsubsideerimata.

Hetkel kuum