Endine pangajuht siirdus moeärisse

Endine Krediidipanga juht Andrus Kluge.  Foto: Andres Haabu
Inga Lill • 6. detsember 2017 kell 3:00

Endine Krediidipanga juht Andrus Kluge liitus sel suvel Šveitsis tegutseva disaineri Christina Krämeri meeskonnaga. Ettevõttes on Kluge vastutusvaldkonnaks finantsjuhtimine, tootearendus ja turundus.

Andrus Kluge ametlik koostöö Šveitsi firmaga Modern Nomads GmbH algas suvel, kui temast sai ettevõtte üks osanikest. Talle kuulub firmast 16 protsenti.

Kluge ütles, et kuna ettevõtte kaks osanikku on tema head tuttavad, siis sellest saigi koostöö alguse. „Nad kutsusid mind punti,“ märkis Kluge. Ta tegeleb firmas finantsarvestusega ja tema vastutusvaldkonda kuuluvad ka tootearendus ja turundus. „Kuna tegemist on väikese firmaga, siis kõik teeme kõike.“

Naturaalsed kašmiirtooted

2015. aastal asutas disainer Christina Krämer koos partnerite Luca Moretti ja Mario Andrea Cozziga ettevõtte Modern Nomads GmbH, tuues turule kašmiirist kollektsioonid nii naistele kui ka meestele. Christina Krämeri nime kandva kaubamärgi tooteid iseloomustab ettevõte oma kodulehel kui sümbioosi looduslikust luksusest ja traditsioonilisest käsitööst.

Kluge üheks tegevuseks on ka uute turgude leidmine. „Praegu on tooted müügil ainult Šveitsis, sest ettevõte on uus, vaid paar aastat vana. Järgmisena loodame jõuda Saksamaa turule ning läbirääkimised käivad edasimüüja leidmiseks Ameerika Ühendriikides,“ kirjeldas Kluge.

Eesti turg orbiidis ei ole, sest tooted on kallid. „Olen konsulteerinud siinsete asjatundjatega ja ilmselt ei ole sellisele eksklusiivsele kašmiirist tootesarjale Eestis piisavat turgu,“ märkis Kluge ja lisas, et poe avamine suure tõenäosusega siin ära ei tasuks.

Küsimusele, kui kallid tooted on, vastas Kluge, et tegemist on naturaalsest materjalist valmistatud toodetega. Tooraine on pärit Mongooliast ning riided valmistatakse Šveitsis. Ühe kampsuni hinnaks nimetab Kluge suurusjärku 500 franki (428 eurot – toim).

Uute väljakutsete otsingul

Küsimusele, miks ta just moetööstuse valis, vastas Kluge, et on ringi vaadanud avatud pilguga. „Vaatan erinevaid valdkondi, sest mul ei ole piiranguid. See, mis huvitav tundub, sellega üritan ennast kurssi viia ja kui võimalus tekib, siis ka kaasa lüüa,“ märkis Kluge. Ta lisas, et on vaadanud ka ettevõtteid, näiteks elektroonikatööstust.

23 aastat Krediidipangas töötanud Kluge lahkus pangast selle aasta alguses. Krediidipangas juhatuse ja hiljem nõukogu esimehe ametis olnud Kluget saatsid viimastel aastatel tülid ja kohtuvaidlused seoses finantsinspektsiooni ettekirjutusega.

Finantsinspektsiooni ja Krediidipanga endiste võtmetegelaste tüli sai alguse 2013. aastal, kui finantsjärelevalve hinnangul oli Kluge lasknud end isiklikult kiskuda Krediidipanga aktsionäride vahelisse võimuvõitlusse ning muu hulgas ostnud Krediidipanga aktsiad laenuga selliselt laenuandjalt, kelle taust ei ole järelevalve hinnangul läbipaistev ning kes on seotud ka Krediidipanga juhatuse aktsiaostude ja nende läbipaistmatu finantseerimisega.

Hetkel kuum