Liidu juht: Raasukese ründamine tuli halvimal ajal

Luminori panga juht Erkki Raasuke.  Foto: Andres Haabu
Kristel Härma • 6. detsember 2017 kell 13:00

Anonüümne isik lekitas internetti salvestuse Luminori panga juhi Erkki Raasukese kohtumistelt panga töötajatega, kus ta muu hulgas võrdleb ametiühingut terroristidega. Finantstöötajate liidu juht mõistab Raasukese sellisel moel ründamise hukka.

DNB ja Nordea panga ühinemise eel tahtis ametiühing jõuda kokkuleppele, et töötajatega sõlmitakse kollektiivlepingud ning nende huve kaitstakse. Selleni aga ei jõutud. Äripäev kirjutas septembris, et ühendpanga loomisel tekkis sisetüli, kus panga töötajate usaldusisikud süüdistasid siselistis Raasukest jõhkrate sõnade kasutamise pärast ametiühingute aadressil.

Raasuke olevat võrrelnud ametiühinguid ja nende tegevust terrorismi­ga ning öelnud, et organisatsioon on väl­japressija. “Samas on Erkki tunnistanud, et see, mida me soovime, on arusaadav ja kau­geltki mitte ebamõistlik. See on inimlik, et soovitakse olemasoleva jätkumist ja paremaid lahkumistingimusi ebakindlas olu­korras. Meie soovitu ei ole big deal, aga ta ei saa meile vastu tulla, sest kui ta peaks nende soovidega nõustuma, tuleme me kohe järg­miste nõudmistega,” kirjutas peausaldusisik kirjas panga töötajatele.

“Lühidalt kokku võttes proovitakse ala­tute ja veel alatumate võtetega lihtsalt kompromiteerida,” rääkis Raasuke Äripäevale septembris. “Lin­distatakse, konstrueeritakse mingeid sõnu­meid meelevaldselt kokku, pannakse need teise kastmesse, saadetakse anonüümkirju, esitatakse asju ajakirjandusele ja ajakirjan­dus võtab ühendust, sest nad ei tea, millega on tegemist.”

Nüüd avaldas anonüümne isik YouTube'is video heliribaga, kus Raasuke muu hulgas ametiühingut terroristidega võrdleb. Finantstöötajate liidu juhatuse esimees Tanel Erik Podar ütles, et kindlasti ei esinda video avaldaja ametiühingut ning selline samm tuleks hukka mõista.

Podar märkis, et neil käivad üle kolme aasta taas Luminoriga läbirääkimised kollektiivlepingu üle ja seetõttu ei saaks olla selliseks sammuks kehvemat aega. “See kahjustab otseselt läbirääkimiste protsessi ja ma ei kujuta ette, kust ja kelle poolt see tuli. Meie soov on, et läbirääkimised toimuksid, ja läbirääkimised toimuvad. Meil ei ole mitte mingisugust põhjust seda protsessi torpedeerida. Me tahame, et läbirääkimised päädiksid lepingu sõlmimisega,“ rääkis ta.

Podari sõnul oli läbirääkimislaua taga näha juba edasiminekut. “Allkirju veel ei ole, on paar punkti, mis on vaja veel läbi rääkida, aga suures osas on lepingus juba jõutud üksteisemõistmisele. Tänane uudis sellele kindlasti kuidagi kaasa ei aita,“ tõdes ta.

Hetkel kuum