Kristjan Pruul • 20. september 2018 kell 8:59
Kõige suurem trahv või sanktsioonid võivad Danske panka tabada just USA rahandusministeeriumist (peahoone pildil)  Foto: EPA

Press: Dansket ootavad suured trahvid

Eile kõigi suuremate ärilehtede portaalide esiuudiseks tõusnud Danske skandaal ei ole veel läbi ning börs valmistub suurteks trahvideks.

Financial Timesi börsiküljel märgitakse, et panga suutmatus välja arvutada, kui suur osa 200 miljardist mitteresidentide eurost olid päriselt kahtlane, jääb ka edaspidi panga kohale teadmatuse näol rippuma. Teisalt võis meelt rahustada kinnitus, et ühtegi rahvusvaheliste sanktsioonide rikkumist ei tuvastatud. Viimast eriti USA uurimistegevuste valguses.

Kui suured trahvid võiksid panka tabada, on praegu ebaselge, aga vaadates börsil toimuvat, siis turg ennustab 36 miljardi Taani krooni ehk 6 miljardi dollari suurust lööki.

USA võib oma uurimise käigus algatada ka kriminaaluurimise, märgib Briti ärileht ja meenutab, et HSBC pidi 2012. aastal prokuratuuriga kokkuleppe saamiseks maksma 2 miljardi dollari suuruse trahvi.

Financial Times

Danske pank ei suutnud uurimisega varasemale tegevusele joont alla tõmmata.

Paljut, mis pangas tegelikult toimus, me endiselt ei tea, sest eilne ülevaade oli vaid kokkuvõte 300-leheküljelisest auditist, mida pank lubas täpsemalt jagada kõigi asjakohaste finantsjärelevalve asutustega.

Wall Street Journal märgib, et Danske probleemid peaks muret valmistama kogu Taanis, sest pangas on kolmandik kõigist hoiustest ning seda peetakse pangaks, mis on liiga suur, et sel lasta pankrotti minna.

Lahtine on endiselt küsimus, kui suureks võivad osutuda trahvid ning kas nendeks piisab näiteks sellest 800 miljonist dollarist, mille Taani finantsinspektsioon käskis pangal kõrvale panna. Uuritakse panka ju nii USAs, Taanis kui ka Eestis.

Wall Street Journal

Raportist selgub, kuidas ühes väikeses riigis Euroopa idapiiril sai tilluke pangafiliaal, mille peakontor oli kuuekorruselises majas napsupoest risti üle tee, massiivseks tagaukseks, mille kaudu pettustest kahtlustatavad venelased said oma raha tuua eurotsooni.

Taani prokuratuur kinnitas lehele, et nende uurimistulemusi on oodata järgmisel aastal.

Põhiline risk tuleb aga ikkagi USAst, kus rahandusministeerium võib teha pangale trahvi või siis lihtsalt keelata USA järelevalve alla kuuluvatel pankadel arveldada Danskega dollarites. Danske dollarimaksed toimuvad nimelt läbi USA pankade.

USA rahandusministeeriumi ametnikud kinnitasid, et nende töö eesmärk on läbi lõigata kõik Euroopasse suunduvad rahavood, mida seostatakse Venemaa oligarhidega.

4 miljardit Taani krooni ehk 536 miljonit eurot

Nii suur on trahv, mille võiks pank saada Taanist, kirjutab Bloomberg. Tegemist oleks kõigi aegade suurima trahviga, mis Taanis pankadele on määratud. Taani äriminister Rasmus Jarlovi sõnul oleks see trahv nii suur juhul, kui selguks, et Eestis teenitud 1,5 miljardi kroonine kasum teeniti tõesti mustalt rahalt.

Hetkel kuum