Magus sektor: parim palgamaksja annab ligi 9000 eurot kuus

Emotsioonide mõõtmisega tegelev Realeyes on sektori parim palgamaksja.   Foto: Kuvatõmmis
Aali Lilleorg • 2. oktoober 2018 kell 11:42

Andmetöötluse valdkonna mitmed majandusnäitajad on üle Eesti keskmise ning sektori parim palgamaksja suudab töötajatele maksta üle 8000 euro kuus, selgub Äripäeva infopanga koostatud konkurentsiraportist.

Ettevõtete esindajad näevad tulevikku väga helgetes toonides ja usuvad, et nende ettevõtte müügitulu kasvab järgmise 12 kuu jooksul. Valmis ollakse ka panustama töötajate palkadesse, selgus konkurentsiraportist. Tervelt 90% Äripäeva küsitletud ettevõtetest näeb võimalust järgmise 12 kuu jooksul oma töötajate palku tõsta ning 2/5 on valmis palku tõstma vähemalt 10% ulatuses.

Eelmisel aastal maksis sektori kõige kopsakamat palka kaheksa töötajaga Realeyes OÜ, kusjuures aastaga tõusis ettevõtte palk 11%. Realeyes OÜ põhitegevusalaks on emotsioonide mõõtmine veebikaamera kaudu ning kogutud andmete analüüs paremate turundusotsuste tegemiseks, on ettevõte kirjutanud majandusaasta aruandes.

Keskmine brutotöötasu ettevõttes ulatus eelmisel aastal 8732 euroni. Ettevõte ostab suurema osa tööst alltöövõtu korras sisse ning seetõttu võib eeldada, et ettevõtte bilansis näidatakse vaid kõrge keskmise palgaga spetsialiste. Teiste sektori parimate palgamaksjate kuutasud jäävad 2500–3300 euro ringi.

Parimad palgamaksjad:

(brutokuutasu, töötajaid rohkem kui 4)

Realeyes OÜ 8732 (8 töötajat)

Grabcad OÜ 3312 (13 töötajat)

Hebs Digital OÜ 2920 (18 töötajat)

Zone Media OÜ 2561 (28 töötajat)

Directo OÜ 2519 (25 töötajat)

Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu presidendi Ivo Suursoo sõnul oli möödunud aasta sektorile hea. Ettevõtete koondkasum tõusis taas eelneva aastaga võrreldes, mis tähendab, et võistluses – kas käibekasv või palgaralli, sai võidu käibekasv. „Palkadega oleme jõudnud tasemele, kus kiiret lühiajalist kasvu enam ei tule. Oleme ehk liikumas mõõduka palgakasvu faasi, mille aluseks saab olla kasumlikkuse kasv,“ lisas Suursoo.

Sektori töötajate keskmine palk tõusis eelmisel aastal 10,7% võrra 1761 euroni. Eesti keskmist palgatõusu (6,5%) ületas sektori palgatõus rohkem kui nelja protsendipunktiga ning Eesti keskmisega (statistikaameti andmetel oli Eesti keskmine brutokuupalk 2017. aastal 1221 eurot) võrreldes maksid sektori ettevõtted 44% võrra kõrgemat töötasu.

Mitmed näitajad on üle Eesti keskmise

Äripäeva infopanga koostatud konkurentsiraporti alusel on andmetöötluse valdkonnas on üle 70 000 eurost aastakäivet näidanud ettevõtete arv viimastel aastatel pidevalt kasvanud. Kui veel 2014. aastal oli selliseid ettevõtteid 40, siis 2017. aastaks oli see arv tõusnud 67ni.

Varasema aastaga võrreldes on tublisti paranenud nii sektori ettevõtete koondkäive kui ka –kasum, kuid kasumlikkus on viimasel aastal langustrendi näidanud. Käiberentaablus on vähenenud ühe protsendipunkti võrra aastas, jõudes 2017. aastaks 13,5%ni. Siiski ületab sektori ettevõtete käiberentaablus Eesti keskmist (6,1%) enam kui kahekordselt.

Andmetöötluse valdkonnas tegutsevate ettevõtete lisandväärtus töötaja kohta on üle 39 500 euro ning 2016. aastaga võrreldes on see kerkinud 8% võrra. Valimisse võetud ettevõtete lisandväärtus töötaja kohta ületab Eesti keskmist 38%ga.

Kes on tipud?

2017. aasta oli sektori suurtele ettevõtetele väga edukas. Sektoris on üks tugev liider – FastVPS Eesti OÜ, mille käive ulatus 2017. aastal peaaegu 6 miljoni euroni ja see moodustab andmetöötluse sektori kogukäibest 10,6% ja kogukasumist lausa 21,3%.

Ettevõte loodi 2011. aastal ning on spetsialiseerunud hostingu-teenuste osutamisele nii era- kui ka äriklientidele üle kogu maailma. Enamus kliente asub Vene Föderatsiooni, Ukraina, Valgevene ja Euroopa Liidu territooriumil. Renditakse füüsilisi servereid ja virtuaalseid servereid, samuti tarkvara ning osutatakse tehnilise toe teenuseid. Ettevõtte käive kasvas aastaga 6,9% ehk ligi 384 000 euro võrra. Kõige rohkem kasvas müük Küprose, Eesti ja Läti suunal. Samal ajal toimus oluline langus Malta suunalises müügis. Aastal 2018 plaanib ettevõte oma kliendibaasi laiendada peamiselt oma traditsioonidel turgudel ning jätkuvalt suurendada turuosa EL-is.

Loe pikemalt sektori suurimast käibe kasvatajast, kahjumi saajast, suurimast tööandjast ja juhtide küsitlusest Äripäeva teemaveebist ituudised.ee.

Valdkonna konkurentsiraport on koostatud 2017. aasta majandusaruannetes esitatud andmete põhjal. Lisaks kajastuvad analüüsis Eesti Maksu- ja Tolliameti 2018. esimese poolaasta andmed. Raportisse on kaasatud ettevõtted, mille müügitulu vähemalt ühel aastal vahemikus 2014-2017 aastal ületas 70 000 eurot. Andmetöötluse valdkonnas on vaatluse all info ja side sektori ettevõtted, mis on oma tegevusalaks märkinud EMTAK koodi 63111, mis on andmetöötlus, veebihosting ja veebiportaalide jms tegevused. Raporti sisu kohta saab ülevaate SIIT.

Hetkel kuum