Jaanus Vogelberg • 12. oktoober 2018 kell 6:47

Bulc kutsus Simsoni Rail Balticu muresid arutama

Violeta Bulc   Foto: Ronald Zak

Euroopa Komisjoni transpordivolinik Violeta Bulc kutsus majandus- ja taristuminister Kadri Simsoni ning tema Läti ja Leedu kolleegid oktoobri lõpuks Rail Balticu tuleviku üle arutama, sest projekt on venima jäänud ja varitseb ELi rahast ilmajäämise oht.

"Kuigi Balti riigid on näidanud poliitilist pühendumist projektile ja toimub edasiminek tehnilistes küsimustes, on kindlasti võimalik asjaajamist parandada. Kumuleerunud viivitused tekitavad muret. On vaja tõsiselt pingutada, et tähtaegadest kinni pidada ja vältida CEFi rahastuse kaotamist tulevikus," kirjutas Bulc.

Bulc tahab ministritega kohtuda 29.–30. oktoobril Austrias Grazis.

Majandusministeerium andis eile teada, et valminud Rail Balticu Eesti territooriumile jääva lõigu eelprojekti kohaselt on trassi maksumuseks 1,6 miljardit eurot, mis on ligikaudu 18 protsenti enam kui kolm aastat tagasi koostatud eskiisis.

Kui lähtuda eeldusest, et püsib Euroopa Liidu 85protsendiline kaasrahastus, prognoositakse projekti Eesti osa omafinantseeringuks nüüd kokku 318 miljonit eurot. Seni on projekti eest Eesti omapanusena eraldatud 40 miljonit eurot. Euroopa Liit on projekti seni toetanud 188 miljoni euroga.

Hetkel kuum