Äripäev • 13. oktoober 2018 kell 9:03

Läinud: Eesti aktsionäride lemmik saab osaks Odyssey Europe’ist

Eestlastest aktsionäride ühe lemmikaktsiaga enam börsil kaubelda ei saa.  Foto: Andras Kralla

Olympic Entertainment Group andis reedel teada, et kasiinofirma nüüdne ainuaktsionär Odyssey Europe otsustas OEG endaga ühendada.

See on viimane samm Olympicu börsilt lahkumise reas, mis algas 19. märtsil, kui kasiinofirma teatas börsile, et suuromanikud Armin Karu ja Jaan Korpusov müüvad oma 64% suuruse osaluse eestlastest aktsionäride lemmikfirmas maha ja et ostja Odyssey Europe tahab Olympicu börsilt ära viia.

Eks väsimus tuli peale, andis ettevõtte looja ja nõukogu esimees Armin Karu lihtsa vastuse küsimusele, miks ta Olympicu müüa otsustas. "Ja kui veel hakkas painama ka see, et ei julgenud enam investeerida, sest mine tea, mis juhtub."

Aktsionäridele tehti ülevõtmispakkumine hinnaga 1,9 eurot aktsia. Äripäev kirjutas siis, et pangad peavad OEG õiglast väärtust kõrgemaks. LHV analüütikud leidsid, et ettevõtte aktsia õiglane väärtus jääb 1,95 ja 2,15 euro vahele. Swedbanki OEG aktsia 12 kuu hinnasiht oli märtsis 2,1 eurot. Mõlemad pangad soovitasid aktsiat osta.

Ettevõtte aktsionärid jagunesid kahte leeri, ühed müüsid aktsia kiiresti maha, näiteks väikeaktsionär Rene Ilves, teised leidsid, et väikeaktsionärid peaks parema hinna saamiseks koonduma, näiteks Kawe Kapitali juht Kristjan Hänni.

Ettevõtja Joakim Helenius tunnustas Olympicu vedajaid. „Võtan Armin Karu ees mütsi maha. Ta on üles ehitanud tõeliselt eduka äri, mille nüüd suure raha eest maha müüb. Hasartmängud on väga keeruline äri, see on väga tundlik seadusemuudatustele, maksudele, sellele, kuidas regulaatorid sektorit näevad,“ rääkis Helenius.

4. aprillil algas Odyssey ametlik pakkumisperiood ja kestis 2. maini.

Pakkumise lõpp-päeval teatas Trigon Capital, et nende fondid ei plaani ülevõtmispakkumist vastu võtta ning on koos East Capitaliga valmis investorite huve kaitstes kasutama kõiki õiguslikke vahendeid. Visnapuu sõnul kaaluvad fondid ülevõtmispakkumise vastuvõtmise asemel aga hoopis oma osaluse suurendamist. “Pakutud hind on ebaausalt madal,” põhjendas Trigon Capitali Balti fondi juht Veiko Visnapuu otsust võitlusse asuda.

Kuigi valdav enamik Olympicu aktsionäre võttis pakkumise vastu, sundülevõtmiseks piisavat kogust aktsiaid siiski kokku ei saadud.

Mai lõpus Tallinna börsi noteerimis- ja järelevalvekomisjon Olympicul börsilt lahkuda ei lubanud, et kaitsta ettevõttesse alles jäänud 1400 väikeaktsionäri huve, nagu selgitas noteerimiskomisjoni esimees Tõnu Vanajuur.

Juuni lõpus otsustas Olympicu aktsionäride üldkoosolek lubada ettevõtte aktsiakapitali suurendada, mida väikeaktsionärid nimetasid võimaluseks nende osalus nii väikseks vahustada, et ülevõtmine muutuks lihtsaks. "See jätkab nende praegust käekirja - Novalpina tahab kompromissi asemel kohut käia," ütles Veiko Visnapuu.

Kohtusse asi ka jõudis, Trigon vaidlustas aktsionäride koosoleku otsused, mis oleks lubanud OEG-l aktsiakapitali suurendada.

10. septembril toimunud aktsionäride erakorralisel üldkoosolekul andsid väikeaktsionärid uutele suuromanikele küll kahetunnise lahingu, aga tulemus sellest ei muutunud: koosolek otsustas, et Olympic ühendatakse Odyssey Europe ASiga ning ülevõtmishinnaks pakutakse 1,40 eurot aktsia kohta. Enamusosanikule Odysseyle kuulus selleks hetkeks veidi enam kui 90% aktsiatest.

Koosoleku käigust saad lugeda siit.

Sel neljapäeval esitas OEG esitas börsile avalduse vähemusaktsionäride aktsiate ülevõtmiseks hüvitise eest 1,40 eurot aktsia. Ja sellele järgnes siis reedel teade ühendamisest Odyssey Europe’i külge.

Hetkel kuum